Reklama

Nieco mniejsza deflacja w sierpniu

Data:

- Reklama -

Stabilizacja nastrojów na rynkach. Rynek walutowy stabilny, polskie obligacje słabsze. Fitch uważa, że budżet na 2017 jest nadmiernie optymistyczny. CPI w sierpniu powyżej oczekiwań, bezrobocie spada. Dzisiaj dane o indeksach PMI.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

W środę nastroje na giełdach były całkiem dobre, odbicie zanotowały akcje europejskich banków, m. in. ze względu na informacje o możliwej fuzji dwóch dużych niemieckich instytucji.

W drugiej części dnia wyniki giełd nieco się pogorszyły ze względu na spadek cen ropy. Rynek obligacji uległ z kolei osłabieniu, a rynek walutowy był dość stabilny. Dane z USA (raport ADP) były zgodne z oczekiwaniami, więc nie będą miały większego wpływu na prognozy odnośnie do piątkowego odczytu liczby zatrudnionych poza rolnictwem. W strefie euro z kolei odczyt inflacji zaskoczył w dół, co zmniejszyło szanse na rychłe przyśpieszenie tempa wzrostu cen w unii walutowej.

Senat w Brazylii przegłosował usunięcie z urzędu prezydent Dilmy Rousseff. Jej następcą został pełniący dotąd obowiązki prezydenta Michel Temer. Informacja pozytywnie wpłynęła na brazylijskie aktywa, ale raczej nie będzie miała istotnego znaczenia dla nastrojów na rynkach europejskich.

Na rynku walutowym nie działo się wiele w środę. Podstawowe kursy obserwowane przez nas były stabilne: EURUSD nieco poniżej 1,115, EURPLN nieco powyżej 4,35 i USDPLN nieco powyżej 3,90. Dzisiaj rynek może być pod wpływem odczytów PMI w przemyśle.

Krajowy rynek długu podążał za globalnymi tendencjami i uległ osłabieniu. Negatywny wpływ na krajowe rentowności miała także perspektywa zbliżającego się przetargu obligacji. Krótki koniec był raczej stabilny, pomimo wyższego od oczekiwań wstępnego odczytu inflacji. Z kolei rentowności na długim końcu krzywej poszły w górę o 3 pb. Spread do 10-letnich obligacji niemieckich rozszerzył się do 285 pb i był największy od początku sierpnia. W górę poszły także stawki FRA, na co wpływ mogły mieś dane inflacyjne. Stawki wzrosły o ok 2-3 punkty bazowe w tenorach 3×6 do 12×15. Stawki IRS były stabilne.

Wstępny odczyt inflacji CPI za sierpień wyniósł -0,8% r/r po spadku cen o 0,2% m/m, a zatem powyżej naszych i rynkowych prognoz. Szczegółowe dane zostaną opublikowane przez GUS 12 sierpnia. Taki wynik zwiększa prawdopodobieństwo, że inflacja powróci powyżej zera przed końcem tego roku. To z kolei oddala szanse na obniżki stóp procentowych, chociaż rynkowe oczekiwania z tym związane mogą jeszcze przybierać na sile, jeśli dane o aktywności gospodarczej w dalszej części roku będą rozczarowywać.

Stopa bezrobocia BAEL obniżyła się w lipcu do 6,1%, ustanawiając kolejny rekord. Spadkowa tendencja bezrobocia trwa od początku 2014 r., jest jednak ona coraz wolniejsza ze względu na wyczerpywanie się zasobów siły roboczej w Polsce (w 2014 r. w okresie styczeń-lipiec bezrobocie spadło o 1,3 punktu procentowego, w 2015 r. o 0,8 pp a w 2016 r. o 0,5 pp).

Dane BAEL sugerują wzrost liczby pracujących w tempie ok. 1% r/r. Dobra sytuacja rynku pracy będzie miała pozytywne przełożenie na tempo wzrostu konsumpcji prywatnej w drugiej połowie 2016 r., choć tempo poprawy będzie zapewne hamowało.

Wg agencji ratingowej Fitch, projekt budżetu na 2017 r. został oparty na zbyt optymistycznych założeniach co do wzrostu wpływów podatkowych oraz wzrostu PKB. Zdaniem agencji, najmniej realistyczny jest wzrost dochodów z VAT o 10,9% r/r – dwukrotnie szybciej niż nominalny wzrost konsumpcji. Ogólnie jednak prognozy Fitch nie różnią się aż tak bardzo od prognoz rządowych. Agencja spodziewa się wzrostu PKB o 3,2% w tym roku i o 3,5% w 2017 r., zaś prognozy deficytu finansów publicznych to 2,8% PKB w 2016 i 3,0% PKB (rząd spodziewa się odpowiednio 2,6% i 2,9%). Ponadto, analitycy agencji uważają, że kryterium 3% deficytu jest dla rządu ważną kotwicą i nie spodziewają się przekroczenia tej wartości. Wypowiedź ta nie świadczy naszym zdaniem o dużym ryzyku pogorszenia oceny kredytowej Polski przez Fitch, o ile nie pojawią się kolejne istotne czynniki (obecnie A-, stabilna). Następny przegląd polskiego ratingu przez Fitch powinien mieć miejsce najpóźniej w I połowie stycznia 2017.

Dzisiaj o 9:00 poznamy sierpniowy indeks PMI dla polskiego przemysłu. Po mocnym spadku PMI w lipcu do 50,3 pkt., spodziewamy się lekkiej korekty w górę do 50,6 pkt. Inne dostępne wskaźniki koniunktury nie dają jednoznacznych sygnałów – indeks koniunktury w przemyśle publikowany przez GUS nieco wzrósł, natomiast subindeks ESI dla przemysłu Komisji Europejskiej spadł najniżej od połowy 2014 r. W sumie, nie widzimy na razie przesłanek dla mocnej poprawy nastrojów w polskim przemyśle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Studia blisko Ciebie! PUZ w Suwałkach rozpoczyna rekrutację

Na absolwentów szkół średnich i wszystkich, którzy chcą zacząć...