Reklama

Fed blisko poparcia podwyżki

Data:

- Reklama -

Minutes FOMC: kilku członków Fed „blisko” poparcia podwyżki. Złoty dalej traci do euro i dolara, inne waluty CEE też słabsze, EURUSD już blisko 1,10. Polskie obligacje tylko na chwilę mocniejsze, osłabienie za granicą ogranicza szanse na dalsze zyski. Premier Szydło: obecnie nie ma możliwości przewalutowania kredytów walutowych. Dzisiaj tygodniowe dane z rynku pracy USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Środowa sesja przyniosła kontynuację trendów na rynkach walut CEE, zagranicznych obligacji i notowań euro do dolara. Dane ze strefy euro o produkcji przemysłowej za sierpień były jedynie nieznacznie lepsze od oczekiwań i nie wywołały żadnej silnej reakcji rynku. Wśród inwestorów kluczowy pozostał więc wzrost szans na podwyżkę stóp Fed w tym roku, co czego przyczyniły się niezłe dane z amerykańskiej gospodarki i słabsze notowania Donalda Trumpa w wyścigu o urząd prezydenta USA.

Wczoraj premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, zgodziła się, by parlament debatował nad wyjściem z UE. Rynek pozytywnie odebrał tę wiadomość (jako zmniejszającą ryzyko „twardego Brexitu”), co widać było po lekkim odreagowaniu na rynku funta. Dziś sąd ma zdecydować czy premier Wielkiej Brytanii może jednoosobowo podjąć decyzję o uruchomieniu Artykułu 50, czyli o rozpoczęciu procesu wychodzenia z UE.

Wrześniowe dane o handlu zagranicznym Chin pokazały zaskakujący spadek eksportu w juanach o 5,6 r/r, podczas gdy rynek spodziewał się wzrostu o 2,5% r/r. Informacja ta pogarsza perspektywy wzrostu światowego handlu.

Reuters podał, że w przyszłym tygodniu EBC może omawiać zmiany parametrów programu luzowania ilościowego. Wg agencji, możliwe jest rozluźnienie niektórych warunków programu, np. zasady klucza kapitałowego, dopuszczenie zakupów obligacji o rentownościach poniżej stopy depozytowej EBC i możliwości zakupu większej partii papierów z jednej emisji (50% wobec 33% obecnie).

Protokół z wrześniowego posiedzenia Fed pokazał, że kilku członków FOMC uważało, że „byli blisko” decyzji o podwyżce stóp oraz że właściwe jest podnoszenie stop procentowych relatywnie szybko. Niektórzy bankierzy centralni wyrazili także zaniepokojenie, że zbyt późna normalizacja polityki pieniężnej może grozić utratą wiarygodności. Przypominamy, że trzech z dziesięciu członków Fed (Esther George, Loretta Mester i Eric Rosengren) opowiedziało się za niezwłoczną podwyżką stóp we wrześniu. Wrześniowe minutes pokazały, że w FOMC buduje się konsensus na podwyżki stóp, choć amerykańscy bankierzy centralni wciąż są w tej sprawie podzieleni. Wczorajsza publikacja nie miała większego wpływu na rynki.

Kurs EURUSD spadł wczoraj do prawie 1,10, ale skala ruchu była mniejsza niż we wtorek. Była to już trzecia z rzędu sesja aprecjacji dolara do euro. Minutes FOMC nie wywołały żadnej istotnej reakcji rynku i dziś rano EURUSD jest blisko 1,10. Po południu poznamy tygodniową liczbę nowych bezrobotnych, a jutro dane o sprzedaży detalicznej i wstępny indeks Michigan. Dane z USA mogą być istotnym czynnikiem wpływającym na kurs w ostatnich dniach tygodnia.

Kurs EURPLN zanotował wczoraj drugą z rzędu sesję wzrostów, do czego w pewnym stopniu przyczynić się mógł spadek popytu na ryzykowne aktywa. Z powodu spadku kursu EURUSD skala deprecjacji złotego do dolara była nieco większa niż do euro – USDPLN odbił powyżej 3,90 zbliżając się do szczytu z końca sierpnia na 3,93. Słabo radziły sobie także inne waluty CEE – kurs EURHUF wzrósł w trakcie dnia powyżej 306, coraz bardziej od tegorocznego minimum oddala się też USDRUB. Dzisiaj na otwarciu kontrakty na europejskie indeksy giełdowe spadają, co może ograniczać szanse na odrobienie przez waluty CEE wczorajszych strat.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności polskich 5- i 10-letnich obligacji spadły dość wyraźnie na początku sesji, ale kontynuacja osłabienia obligacji za granicą wywierała stopniowo coraz większą presję na krajowy dług. W rezultacie, na koniec dnia nic nie zostało z 3-4 pb spadku rentowności zanotowanych w trakcie sesji i na zakończenie polskich godzin handlu IRS i rentowności były blisko poziomów z wtorkowego zamknięcia.

Premier Beata Szydło powiedziała, że obecnie nie ma możliwości przewalutowania kredytów frankowych. Naszym zdaniem zmniejsza to obawy o stabilność systemu finansowego w wyniku działań parlamentu w kwestii kredytów we frankach (obecnie w Sejmie są 3 projekty dotyczące tego zagadnienia). Premier powiedziała także, że w tym roku wykonanie deficytu będzie bardzo dobre, niższe od zakładanego oraz że rząd będzie przygotowywał nową wersję podatku handlowego . Naszym zdaniem tegoroczny deficyt może być mniejszy od planowanego (54,74 mld zł) nawet o 10 mld zł, o ile rząd nie zdecyduje się przesunąć części wydatków z 2017 r. na 2016 r.

Zgodnie z naszymi szacunkami, inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności oraz energii pozostała we wrześniu na -0,4% r/r z sierpnia. Bez zmian była również inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych, a po wyłączeniu cen administrowanych i tzw. 15% średnia obcięta wzrosły do odpowiednio -0,6% r/r (z -0,8% r/r) i -0,1% r/r z (-0,2% r/r).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ministerstwo chce e-Sądu dla frankowiczów. Prawnicy mówią, że wdrożenie może potrwać nawet kilka lat

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje utworzenie e-Sądu, który rozpatrywałby sprawy frankowiczów....

Kampania z kredytami w tle. Frankowicze liczą, że w końcu trafią na dobry grunt do rozmów z władzą

Sytuacja frankowiczów była jednym z tematów poruszanych w trakcie...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...

Z kraju: Mateusz Morawiecki ma zostać premierem

Beata Szydło składa dymisję, Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera. Złoty...