Reklama

Euro wyżej mimo wątpliwości co do słów Draghiego

Data:

- Reklama -

Uspokojenie na światowych giełdach. Prezes EBC źle zrozumiany przez rynki. Złoty wciąż osłabiony wobec euro, EURUSD przy 1,14. Przecena obligacji wyhamowała. Dzisiaj dane o PKB w USA.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych Banku Zachodniego WBK

Globalne rynki były w dalszym ciągu pod presją wypowiedzi bankierów centralnych. W środę indeksy na światowych giełdach zakończyły notowania w mieszanych nastrojach, ale warto odnotować, że amerykańska giełda odrobiła z nawiązką wtorkowe straty. Obligacje skarbowe krajów strefy euro w środę odrobiły ułamek wtorkowych strat. Cena ropy naftowej rośnie i odbiła od dołka na poziomie 45 USD za baryłkę zbliżając się wczoraj do 47 USD w czym pomógł raport pokazujący spadek zapasów surowca w USA. Kolejny dzień rosły ceny złota.

Od rana w środę kurs EURUSD szedł w górę i zbliżył się do 1,137, najwyższego poziomu od ośmiu miesięcy. Dolar wciąż pozostaje pod presją w związku z obawami rynku o zdolność administracji prezydenta Trumpa do przeprowadzenia zapowiadanych przez niego reform. Amerykański Senat po raz kolejny odroczył głosowanie nad ustawą o ochronie zdrowia. Rynki coraz bardziej wątpią we wprowadzenie cięć podatkowych i szerokiego pakietu stymulującego amerykańską gospodarkę. Te obawy ciążą dolarowi, który w tym roku stracił już 7,14% do euro i jest najsłabszą walutą krajów G10.

Wczoraj popołudniu kurs EURUSD chwilowo zaczął spadać do 1,129 po informacji, że w ocenie EBC rynki źle zinterpretowały wtorkowe wystąpienie Mario Draghiego. Wiceprzewodniczący EBC Vitor Constancio zapewnił, że linia myślenia banku się nie zmieniła i prezes w dalszym ciągu opowiada się za stymulacją monetarną wraz z postępującą stopniową poprawą sytuacji w gospodarce strefie euro a jego słowa nie są zapowiedzią rychłego zaostrzenia polityki pieniężnej. Znamienne jest, że na konferencji EBC kilku kluczowych bankierów centralnych reprezentujących główne światowe gospodarki przedstawiło bardziej jastrzębią retorykę niż dotychczas (co wyraźnie umocniło funta). To powoduje, że dementi w sprawie słów Draghiego nie było aż tak wiarygodne. Cofnięcie w dół na EURUSD nie trwało długo i kurs wrócił w ciągu dnia powyżej 1,134 a dziś rano para walutowa trzyma się już blisko 1,14. Jednak po wczorajszej wstępnej publikacji inflacji za czerwiec we Włoszech (spadek do 1,2% z 1,6% w maju), dzisiejsze i piątkowe odczyty CPI z Hiszpanii, Niemiec i Francji mogą być sygnałem, że presja inflacyjna w strefie euro wciąż jest słaba. Dzisiaj dodatkowo kurs może być pod wpływem danych z rynku pracy w USA.

Złoty po wtorkowych wahaniach zachowywał się wczoraj względnie stabilnie wobec głównych walut. Rano krajowa waluta próbowała odrobić straty do euro i kurs EURPLN spadł poniżej 4,22. W oczekiwaniu na piątkowe dane o inflacji złoty pozostaje pod presją czynników zewnętrznych. Na koniec dnia kurs EURPLN wrócił do 4,234, a USDPLN poniżej 3,74.

Pozostałe waluty naszego regionu zachowywały się stabilnie. Po zgodnych z konsensusem danych o majowym bezrobociu na Węgrzech (4,4%, spadek z 4,6% w kwietniu) forint nieznacznie się umocnił. Odreagowanie na globalnych rynkach wsparło węgierską walutę i na koniec dnia kurs EURHUF był blisko 309. W mniejszym stopniu na sygnały zewnętrzne zareagowała czeska korona, a kurs EURCZK poruszał się wczoraj blisko 26,3.

Po wtorkowej wyprzedaży obligacji w krajach strefy euro w środę nastąpiło uspokojenie, jednak wciąż dominowała wyprzedaż papierów denominowanych w euro. 10-letni Bund w dalszym ciągu się osłabiał osiągając rentowność bliską 0,37%, a od początku roku jego rentowność wzrosła już o 19 pb, podczas gdy rentowność francuskiego 10-letniego benchmarku wzrosła tylko o 7 pb.

Zapowiedź zacieśniania polityki pieniężnej w Czechach przełożyła się na spadek cen czeskich obligacji, które od początku roku straciły 44 pb i obecnie 10-latka jest notowana z rentownością bliską 0,92%. Inaczej w tym roku zachowują się amerykańskie obligacje, które od stycznia zyskały na długim końcu 21 pb.

Gołębia retoryka węgierskiego banku centralnego (MNB) oraz poprawa danych makro przyczyniły się do umocnienia obligacji denominowanych w forincie i obecnie 10-letni benchmark jest handlowany z rentownością nieznacznie poniżej 3%. 10-letni spread PL-HU po napotkaniu po raz kolejny w tym roku oporu na poziomie 30 pb zaczął spadać. Tegoroczny średni spread między tymi papierami oscyluje w granicach 13 pb.

Polski rynek długu w środę wciąż był pod presją. Krótki koniec pozostał stabilny, podczas gdy inwestorzy wyprzedawali 10-latki. Polski 10-letni benchmark umocnił się od początku roku o 40 pb, a odpowiedni spread do Bunda spadł o prawie 60 pb. Stawki IRS wczoraj wzrosły tylko na długim końcu o ok. 2 pb. Spread 2-10Y krzywej IRS utrzymuje się blisko tegorocznych minimów (79 pb). Spread asset swap kolejny dzień był na poziomie 59 pb.

Minister Pracy Elżbieta Rafalska powiedziała wczoraj, że stopa bezrobocia na koniec roku powinna wynieść 6,8-6,9%, co jest nieznacznie poniżej naszej prognozy 7%. bezrobociu. Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju obniżyła się do 7,4%. Dane w kolejnych miesiącach pokażą, na ile spowolnienie tempa spadku bezrobocia jest trwałe.

Komisja Europejska opublikowała wczoraj raport otwierający dyskusję nad budżetem UE po 2020 roku. Zawarła w nim zapisy o powiązaniu przyszłych wypłat funduszy unijnych z przestrzeganiem wartości unijnych, z czego zdaniem KE obecnie Polska się nie wywiązuje. Może to być czynnik utrudniający złotemu powiększanie skali tegorocznej aprecjacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

Złoty słabszy, zmiany w rządzie

Waluty CEE pod presją na początku tygodnia. Polskie obligacje stabilne...