W plebiscycie czasopisma „Archeologia Żywa” tytuł najciekawszego cmentarzyska uzyskał Krukówek, w którego badania zaangażowani są archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

– Tylko w tej kategorii zwycięstwo było niepewne wręcz do ostatniej chwili. Jednak ostatecznie i całkowicie zasłużenie zwyciężyło cmentarzysko w Krukówku, które już nazywane jest jaćwieskim eldorado. I zapewniamy, że nazwa ta nie kryje w sobie ani cienia przesady. Jest ono już od jakiegoś czasu badane przez zespół naukowców z Muzeum Okręgowym w Suwałkach na czele, ale właśnie w 2020 roku mieliśmy okazję dowiedzieć się o nim najwięcej – argumentowali członkowie redakcji czasopisma.

Cmentarzysko o powierzchni około pół hektara, zlokalizowane jest w lesie w pobliżu Suwałk. Jest ono największym i najbogatszym cmentarzyskiem wczesnośredniowiecznej Jaćwieży odkrytym do tej pory. Ma kluczowe znaczenie w badaniach nad Bałtami Zachodnimi we wczesnym średniowieczu i rangę ewidentnie międzynarodową. Pochowani byli na nim m.in. konni wojownicy oraz zamożne kobiety. Gdyby nie nielegalna działalność rabunkowa, która zniszczyła go w ponad połowie, byłoby również jednym z najlepiej zachowanych do naszych czasów. Na szczęście to, co przetrwało, wciąż jest na tyle spektakularne, że zapewniło zwycięstwo w tej kategorii.

Wystawa „Jaćwieskie eldorado” została też nominowana w kategorii najlepsza archeologiczna wystaw czasowa w 2020 roku. Więcej informacji w filmie poniżej.

Jaćwieskie znaleziska na nowej wystawie (audio)

Wojowie już obozują w podsuwalskiej Szwajcarii (foto)

1 KOMENTARZ

Leave a Reply