„Komputer Sterna” to najnowsza powieść przygodowa dla młodzieży autorstwa pochodzącego z Suwałk pisarza, Roberta M. Rynkowskiego i zarazem kontynuacja przygód bohaterów poznanych w „Szczęśliwym zegarze z Freiburga”. Premiera powieści zaplanowana jest na 26 stycznia 2022 r.
Książka wydana pod patronatem Dziennika Internetowego „Niebywałe Suwałki” to kolejna odsłona przygód Kasi, Karola i Jolaki (tak brzmi pseudonim jednej z bohaterek – przyp. red.). Tym razem zgrana paczka jedzie do Warszawy – na Szalone Dni Muzyki. I jak łatwo zgadnąć – wpada na trop interesującej intrygi z historią w tle. W Warszawie trójka bohaterów poznaje Baśkę, genialną pianistkę i laureatkę zawodów informatycznych. Baśka nagle znika. A śledztwo młodych poszukiwaczy przygód kieruje ich na trop Abrahama Sterna (spokojnie, prosimy o złapanie oddechu, nie chodzi o Abrahama Sterna z Suwałk) – pochodzącego z Hrubieszowa wynalazcy i prekursora cybernetyki, zapomnianego geniusza, którego wynalazki mogły odmienić oblicze XIX wieku.
W najnowszej książce Roberta M. Rynkowskiego pojawia się arcyciekawy wątek historyczny, który został wykorzystany na potrzeby rozwoju akcji w powieści, ale młodzi pasjonaci nauki, czytelnicy książki, z pewnością zechcą dowiedzieć się więcej o Abrahamie Sternie i jego „komputerze” – maszynie liczącej oraz innych, licznych wynalazkach. „Komputer Sterna” – o czym warto wspomnieć – to nie tylko książka przygodowa dla młodzieży, to powieść dotykająca relacji między dziećmi i dorosłymi – sięgania do dziejów rodziny i poszukiwania informacji o przodkach, ale też relacji między rówieśnikami. Mamy tu np. odniesienie do TikToka i problemu cyberbullyingu – elektronicznej przemocy rówieśniczej.
Podobnie jak w „Szczęśliwym zegarze z Freiburga”, akcja książki osadzona jest na Suwalszczyźnie, którą możemy zwiedzać wraz z bohaterami – przemieszczającymi się po Suwałkach czy kierującymi swoje kroki (właściwie – rowery) w trakcie śledztwa do Maćkowej Rudy.
„Komputer Sterna” ma potencjał. Jest książką – dzięki licznym dialogom – dynamiczną i przyjemną w lekturze. Zaskakujące zakończenie z całą pewnością można uznać za zaletę. Podobnie jak dwie perspektywy czasowe – współczesną dla bohaterów książki oraz historyczną – z udziałem m. in. Abrahama Sterna i Stanisława Staszica.
Przypomnijmy, że poprzednia powieść Roberta M. Rynkowskiego pt. „Szczęśliwy zegar z Freiburga” w dorocznym konkursie Granice.pl dzięki głosom czytelników zdobyła nagrodę internautów w plebiscycie Najlepsza Książka na Wiosnę 2021 i teraz walczy o nagrodę w zestawieniu najlepszych książek roku 2021 – w kategorii „Dla młodzieży”. Głosy można oddawać na stronie: https://www.ksiazkiroku.pl/glosowanie do 31 stycznia.
Dzięki przychylności autora – Roberta M. Rynkowskiego i współpracy z Wydawnictwem Dwukropek trzy osoby mogą wygrać w naszym konkursie egzemplarze powieści „Komputer Sterna”. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 1 lutego do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jakimi dokonaniami na kartach historii zapisali się Abraham Stern z Hrubieszowa i Abraham Stern z Suwałk? Zwycięzcy konkursu (Agnieszka Małka, Stanisław Brzozowski, Paweł Bydelski) otrzymali od nas maile z informacją, w jaki sposób mogą odebrać książki.
Wywiad z Robertem M. Rynkowskim, autorem książki dla młodzieży „Szczęśliwy zegar z Freiburga”