Zebrali ponad 1500 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, który ma być procedowany za miesiąc podczas sesji Rady Miejskiej w Suwałkach. Będzie dotyczyć odrzucenia dokumentu intencyjnego w sprawie uruchomienia w mieście „Kajtka”. To program dofinansowania „in vitro” dla bezdzietnych par.

Uchwała intencyjna dotycząca programu „Kajtek” zakłada wsparcie miasta w zakresie leczenia bezpłodności metodą „in vitro” – i właśnie ten element wzbudza największe kontrowersje środowisk katolickich. Zdaniem Jacka Juszkiewicza, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miejskiej i koordynatora Suwalskiej Rady Środowisk Katolickich – program wymaga dyskusji i szczegółowego dopracowania, szczególnie w zakresie uwzględnienia bezdzietnych par, które zamiast z „in vitro” chciałyby np. skorzystać z naprotechnologii. Przedstawiciele Rady Środowisk Katolickich, którzy zorganizowali w środę, 23 marca konferencję prasową poświęconą temu tematowi uważają, że przyjęta uchwała intencyjna wyklucza osoby wierzące z uczestnictwa w programie „Kajtek”.

Jan Walendzewicz o kontrprojekcie uchwały:

Zamysłem Jacka Juszkiewicza, Joanny Dadury, Anny Kuryło i Jana Walendzewicza jest odrzucenie uchwały intencyjnej w sprawie „Kajtka” i wypracowania wspólnego stanowiska – programu, który nie zawierałby zapisów stanowiących wbrew systemowi wartości osób wierzących. Zdaniem przedstawicieli Rady Środowisk Katolickich, program „Kajtek” niewiele ma wspólnego z leczeniem niepłodności, ponieważ zapisana w nim kwota wsparcia w wysokości 8 tys. zł dla każdej bezdzietnej pary realnie wystarczy na pokrycie kosztów diagnostyki i konsultacji lekarskich, a nie na opłacenie zabiegu „in vitro”. Pomysłodawcy kontrprojektu uważają, że lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie środków bezpośrednio na badania, wizyty lekarskie, a nawet na sfinansowanie opieki specjalistycznej dla kobiet w zagrożonej ciąży.

Jacek Juszkiewicz o projekcie uchwały:

Przedstawiciele Rady Środowisk Katolickich liczą na dyskusję, która umożliwi opracowanie kompleksowego programu wsparcia leczenie niepłodności. Chcą zaprosić do rozmów eksperta, który nie działa na polu „in vitro”. Myślą o dr Tadeuszu Wasilewskim z Białegostoku, założycielu kliniki naprotechnologii.

Mówi Joanna Dadura:

Mówi Anna Kuryło:

Nad obywatelskim projektem uchwały radni pochylą się podczas kwietniowej sesji.

Radni PiS nie poprą miejskiego programu „in vitro”. Napisali do kurii (audio)

Radni o „in vitro”, strategii oświaty, bonie na szczepienie i zasadach naboru do programu ZBM TBS

Leave a Reply