Reklama

Kupno działki pod budowę domu – na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą?

Data:

- Reklama -

Przed zakupem działki pod budowę nieruchomości, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które zagwarantują Ci komfort, kiedy zamieszkasz już na swoim własnym terenie. Dowiedz się, czym kierować się podczas wyboru działki oraz jak wybrać najlepszą.

Materiał partnera.

Działka budowlana – na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Pierwszym krokiem przed podjęciem prac związanych z budową jest oczywiście wybór odpowiedniej działki. Jeżeli w swoich planach masz budowę domu, w kręgu Twoich poszukiwań muszą znaleźć się działki budowlane, czyli fragment gruntu, który według obowiązujących przepisów uprawnia do budowy obiektu mieszkalnego. Wybierając działkę rolną, należy liczyć się z tym, że na jej terenie nie można postawić zabudowy mieszkaniowej, co utrudnia również jej ewentualną sprzedaż. Możliwe jest jednak odrolnienie działki, polegające na przekształceniu działki rolnej w budowlaną.

Istotne jest także położenie działki, na której stanie dom. Nieruchomość położoną z daleka od miasta docenią z pewnością osoby zmotoryzowane oraz takie, które szczególnie cenią sobie spokój i ciszę. Działkę położoną natomiast bliżej dużego miasta lepiej wybrać w momencie, kiedy nie posiada się własnego środka transportu lub po prostu bliskość sklepów czy miejsc kulturalno-rozrywkowych będzie bardziej komfortowe. Niezależnie więc od tego, czy zamierzasz pozostać przy budowie własnego domu, czy też gotowej nieruchomości, którą w spokojnej okolicy możesz znaleźć na stronie kazo.pl, określenie docelowego miejsca twojego zamieszkania jest jedną z najważniejszych kwestii.

Określając swoje osobiste preferencje, musisz również pamiętać, że działka powinna być dopasowana do budowli, jaką masz w swoich planach. Nie każdy teren przystosowany jest do budowy konkretnego projektu domu. Może to wynikać między innymi z wielkości parceli, jak również ukształtowania terenu, na którym znajduje się teren bądź też lokalnych przepisów mówiących o zagospodarowaniu przestrzennym danego terenu. Oprócz wymienionych rzeczy, wybierając działkę, musisz mieć dodatkowo na uwadze takie kwestie, które przedstawiamy poniżej.

Powierzchnia, wymiary i kształt działki

W zależności od wielkości domu, powierzchnia działki musi być odpowiednio dopasowana – jest to zazwyczaj określone w MPZP. Dokładne wymiary oraz kształt, jakie ma wystawiona na sprzedaż działka budowlana to również istotne punkty, gdyż określą one, czy dana nieruchomość zmieści się na danym terenie, a także czy będzie spełniać on wymagania, które określone zostały w przepisach. Dotyczy to między innymi odległości, jaka musi dzielić budynek od granicy działki. Jeżeli zaś chodzi o kształt, najlepszym wyborem będzie działka prostokątna lub kwadratowa. Parcele o nieregularnych kształtach mogą wymagać zmian w projekcie domu bądź przygotowania go całkowicie od nowa.

Położenie i uzbrojenie działki

Myśląc o położeniu działki, warto mieć na uwadze strony świata. Wiele projektów skupia się na usytuowaniu wejścia od strony północnej, gdzie zazwyczaj znajduje się droga lub ścieżka, pomieszczenia wypoczynkowe powinny zaś znaleźć się od strony południa, z widokiem na ogród. Umieszczenie domu względem stron świata będzie nie tylko bardziej komfortowe, lecz także pozwoli zminimalizować koszty ogrzewania budynku. Uzbrojona parcela natomiast to duży plus – chociaż tego rodzaju działki są zazwyczaj nieco droższe, to posiadają już wszelkie przyłącza kanalizacyjne, wodne, elektryczne i gazowe, co pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu i nerwów.

Warunki związane z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego

Zdarza się, że nie każda działka ma ustalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W takiej sytuacji należy złożyć w lokalnym urzędzie odpowiedni wniosek zawierający prośbę o ustalenie warunków zabudowy oraz zagospodarowanie terenu. Wniosek można złożyć jeszcze przed zakupem parceli, przedstawiając w nim wszelkie plany dotyczące inwestycji. Decyzja urzędu określi, czy nieruchomość będzie mogła powstać oraz jakie parametry sprawią, że będzie ona współgrać z sąsiednim otoczeniem.

Księga wieczysta

Wybierając działkę pod zabudowę jednorodzinną, należy również koniecznie sprawdzić jej księgę wieczystą – wystarczy znać jej numer KW. Nie potrzebna jest w tym przypadku także zgoda właściciela terenu. W księdze znajdują się bowiem informacje dotyczące stanu prawnego działki, w tym jej prawnego właściciela oraz wskazujące prawa obciążające nieruchomość.

Działki. Lipsk czy Warszawa – gdzie warto poszukać terenu pod zabudowę?

Znając już podstawowe kryteria, jakimi należy kierować się podczas wyboru działki, warto zwrócić również uwagę na ich położenie. Chociaż wspomnieliśmy o tym nieco wyżej, pamiętaj też, że w zależności od regionu ich ceny mogą znacząco się od siebie różnić. Najlepsze działki w niższych cenach można znaleźć w województwach lubuskim, podlaskim, podkarpackim oraz kujawsko-pomorskim. Malownicze tereny zapewnią Ci między innymi działki w Lipsku, których możesz poszukać na stronie https://kazo.pl/dzialki/lipsk.

Proponujemy nieruchomość gruntową położoną w tym rejonie, gdyż gmina Lipsk wyróżnia się szczególnym urokiem oraz atrakcyjnymi cenami, co sprawia, że jest to wspaniała inwestycja. Mając na oku konkretny teren, zawsze możesz umówić się na bezpłatną prezentację działki, aby upewnić się, że Twoje plany idealnie będą pasować do danego miejsca. Zawsze możesz również wybrać działkę rolną położoną w wymarzonym miejscu, a następnie przekształcić ją w działkę budowlaną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nieruchomości inwestycyjne – mieszkania pod wynajem

Zapraszamy na przegląd interesujących nieruchomości z woj. podlaskiego. Tym...

Skończyły się pieniądze na dopłaty z MdM na 2017 r.

Koniec limitu pieniędzy na dopłaty na 2017 r. to...

Pożyczki dla właścicieli nieruchomości

Przeszukując oferty pożyczek oraz kredytów, coraz częściej można spotkać...