Reklama

„Blues mieszka w Polsce”, zabrzmiał też w Suwałkach. Czwartkowy koncert gwiazd, XV SBF (dużo zdjęć)

Data:

- Reklama -

Formuła czterodniowego festiwalu to dla bluesfanów powód do radości. Czwartkowy (07 lipca) koncert otwarcia tym bardziej cieszył się powodzeniem, gdyż na scenie było wręcz tłoczno od gwiazd. Wokaliści stricte bluesowi, ale i na co dzień znani z innych gatunków muzycznych tego wieczora pokazali, że w bluesowej tonacji odnajdą się znakomicie, a utwory sprzed lat w ich wykonaniu zabrzmiały w sposób nietuzinkowy i ujmujący publiczność. Na scenie w parku Konstytucji 3 Maja i pod nią było naprawdę gorąco, choć pogoda tradycyjnie nieco spłatała figla i po bardzo ciepłym początku lipca pierwszy festiwalowy dzień był chłodniejszy.

Czwartkowy koncert rozpoczął się od występu zespołu „NIE-BO”. Zespół Roberta Lubery rozgrzał publiczność, podobały się i covery, i kompozycje założyciela grupy, któremu na scenie towarzyszy także córka Żaneta, znana suwalskim fanom bluesa choćby z tegorocznego koncertu w SOK-u. Lider „NIE-BO” wciągnął słuchaczy do wspólnego wykonywania utworów, zjednał ich swoimi wspomnieniami, wprowadził – wraz z towarzyszącymi mu muzykami – w iście festiwalowy nastrój.

Suwałki Blues Festival 2022 (07 VII) – Park Konstytucji 3 Maja – NIE-BO
© 2022 Wojciech Otłowski

Tuż po godzinie dwudziestej na scenie pojawiły się prawdziwe tuzy polskiej muzycznej sceny bluesowej. Tak przedstawił ich prowadzący koncert, Jan Chojnacki:

Suwałki Blues Festival 2022 (07 VII) – Park Konstytucji 3 maja – Jan Chojnacki koncert „Blues mieszka w Polsce”
© 2022 Wojciech Otłowski

Prócz znakomitych muzyków zaprezentowali się ze swej bluesowej strony także wokaliści. Koncert rozpoczęły utwory wyśpiewane przez znanego z Dżemu Jacka Dewódzkiego (zabrzmiało m.in. „Whisky, moja żono”).

Suwałki Blues Festival 2022 (07 VII) – Park Konstytucji 3 maja – koncert „Blues mieszka w Polsce” – Jacek Dewódzki
© 2022 Wojciech Otłowski

Przy mikrofonie zastąpił go Sławomir Wierzcholski, którego „Szósta zero dwie” – i brawurowa gra na harmonijce – rozgrzały publiczność.

Suwałki Blues Festival 2022 (07 VII) – Park Konstytucji 3 maja – koncert „Blues mieszka w Polsce” – Sławomir Wierzcholski
© 2022 Wojciech Otłowski

Drugi z utworów mistrza harmonijki – „John Lee Hooker” – zyskał ciekawą oprawę dzięki historii z nim związanej, a także za sprawą udziału publiczności, którą błyskawicznie przygotował do występu artysta:

Suwałki Blues Festival 2022 (07 VII) – Park Konstytucji 3 maja – koncert „Blues mieszka w Polsce” – Sławomir Wierzcholski
© 2022 Wojciech Otłowski

Notabene można było odnieść wrażenie, że artysta lepiej współbrzmi z muzykami zgromadzonymi na suwalskiej scenie, niźli ze swoją nominalną kapelą.

Wybitna dama polskiego jazzu – jak przedstawił kolejną gwiazdę Łukasz Gorczyca, czyli Lora Szafran, wykonała utwór znany z repertuaru Andrzeja Zauchy czy Ewy Bem – „Dzień dobry, Mr. Blues”.

Suwałki Blues Festival 2022 (07 VII) – Park Konstytucji 3 maja – koncert „Blues mieszka w Polsce” – Lora Szafran
© 2022 Wojciech Otłowski

Zabrzmiała też kompozycja prowadzącego koncert – „Z kosmosu pies”, podczas której Gorczyca towarzyszył wokalistce na gitarze, tym razem nie basowej. W tym miejscu warto nadmienić, iż to właśnie Pan Łukasz był pomysłodawcą koncertu „Blues mieszka w Polsce”.

Suwałki Blues Festival 2022 (07 VII) – Park Konstytucji 3 maja – koncert „Blues mieszka w Polsce” -Łukasz Gorczyca
© 2022 Wojciech Otłowski

Kobiece głosy na dłużej zawładnęły sceną. Nastrojową piosenkę wykonywaną niegdyś przez Mirę Kubasińską – „Do kogo idziesz” zaśpiewała Małgorzata Ostrowska. Artystka sięgnęła także po song Czesława Niemena – „Dziwny jest ten świat”.

Suwałki Blues Festival 2022 (07 VII) – Park Konstytucji 3 maja – koncert „Blues mieszka w Polsce” – Małgorzata Ostrowska
© 2022 Wojciech Otłowski

Potem „Modlitwę III” zespołu Dżem wykonała Kasia Kowalska, a przed występem pozdrowiła – i zachęciła do tego także publiczność – obecnego na festiwalu Piotra Nalepę. Nie mogło zatem zabraknąć kompozycji samego ojca polskiego bluesa, a było to „Poszłabym za tobą”.

Suwałki Blues Festival 2022 (07 VII) – Park Konstytucji 3 maja – koncert „Blues mieszka w Polsce” – Kasia Kowalska
© 2022 Wojciech Otłowski

Utwór sprzed ponad pół wieku – wykonany przez Krzysztofa Cugowskiego „Blues George’a Maxwella”, dowiódł dobitnie, że ta muzyka się nie starzeje; wokalista zaśpiewał też – bardzo adekwatny do koncertowej okazji – utwór „Geniusz Blues”.

Suwałki Blues Festival 2022 (07 VII) – Park Konstytucji 3 maja – koncert „Blues mieszka w Polsce” – Krzysztof Cugowski
© 2022 Wojciech Otłowski

Wielki finał pozwolił raz jeszcze zobaczyć na scenie wszystkie gwiazdy, które zaśpiewały tego wieczoru. Tytuł koncertu niejako zobowiązywał, by kompozycja Sławka Wierzcholskiego wybrzmiała jako zakończenie tego muzycznego utworu. Śpiewali i improwizowali wszyscy, radość na scenie splotła się z gorącym odbiorem słuchaczy, szczerze dziękowano organizatorom za możliwość tego wspaniałego bluesowego spotkania, w lipcu, w Suwałkach, na XV SBF. A to dopiero początek! Przed nami jeszcze trzy dni wypełnione bluesem.

Fotografie – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Film „Wnyki” zwieńczeniem Rozgrzewki 3. Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo

Jak już wiadomo, wczesnym popołudniem ogłoszono program 3. Festiwalu...

Festiwal Filmowy Wajda na Nowo (program): Kto pojawi się w Suwałkach w tym roku?

Trzecia edycja Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo zbliża się...

Cotygodniowy przegląd wydarzeń artystycznych

W Suwałkach i okolicach czekają na nas liczne wydarzenia...