Reklama

W sierpniu w Suwałkach Falk, Stuhr, Chyra, Krakowska, Łukaszewicz. Taki mamy klimat… filmowy

Data:

- Reklama -

Dziś (piątek, 29 lipca) rozgrzewka i film „Czarna dama”, jutro… zakwasy? „Ćwiczycie” dobre filmy na co dzień?  Jeśli tak, to nie macie się czym przejmować, bo będziecie w formie. Jeśli nie, to macie czas do 18 sierpnia. Po co być w formie? Skąd to pytanie? Przecież zbliża się II edycja Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”.

Wydarzenie: Festiwal Filmowy WAJDA NA NOWO odbywa się pod patronatem portalu „Niebywałe Suwałki”.

Podobno każdy widział filmy Andrzeja Wajdy i każdy wie, o co chodzi. Ale… czy przy okazji tematu kinematografii i filmów nie warto zajrzeć do kociołka, w którym filmy się robi? Tak też pomyśleli organizatorzy wydarzenia, zapraszając młodych filmowców na warsztaty, które trwają od wiosny i podczas festiwalu zobaczymy efekty współpracy młodych filmowców i tych, którzy z filmem mają do czynienia na co dzień.

Andrzej Wajda, który urodził się w Suwałkach (na Suwalszczyznę wracał przez całe życie – prywatnie, publicznie – był Senatorem i zawodowo – jako reżyser), ma szansę zagościć w naszym regionie na dłużej. Zbliża się II edycja Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”, który odbędzie się w terminie 18-20 sierpnia.

Festiwal nie będzie poświęcony wyłącznie Andrzejowi Wajdzie i jego filmom. Każda kolejna edycja, łącznie z bieżącą, ma – według pomysłodawców – prezentować polskich twórców i ich dorobek oparty na współpracy lub inspiracji działaniami artystycznymi naszego krajana. Bohaterem tegorocznej odsłony jest Feliks Falk. To tylko jeden z gości…

– Wspominam dzień, kiedy Andrzej Wajda wrócił do swojego rodzinnego miasta, toczyliśmy wiele rozmów na temat kultury i przyszłości Suwałk. Nigdy nie przypuszczał, że zrealizujemy tu festiwal filmowy jego imienia. Andrzej Wajda wiele wysiłku poświęcał rozwojowi kolejnych pokoleń twórców filmowych, wspierał młodych artystów i angażował się w ich edukację – powiedział podczas konferencji prasowej, w piątek, 29 lipca w Galerii Sztuki Stara Łaźnia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Dr Ignacy Ołów dodał podczas spotkania z dziennikarzami, że „żadne miasto takiego festiwalu autorskiego nie ma”. – I to, że jest to Festiwal „Wajda na nowo”, nie znaczy, że to zawsze będzie Wajda. W każdym kolejnym roku chcemy, żeby to była nowa postać. W tym roku jest to Feliks Falk. A w następnym roku będzie to inna wybitna postać ze świata kina – dodał dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, instytucji organizującej wydarzenie.

Andrzej Pągowski: Festiwal „Wajda na nowo” powstał nagle, powstał bardzo szybko. Bardzo się cieszę, że tytuł wystawy, którą Państwo widzieliście w zeszłym roku tutaj (…), stał się nazwą festiwalu. Jestem zaskoczony, jak bardzo szybko zdobyliśmy zaufanie.

Mówi Andrzej Pągowski:

Oprócz spotkań z bohaterem wydarzenia – Feliksem Falkiem oraz aktorami: Andrzejem Chyrą, Emilią Krakowską, Olgierdem Łukaszewiczem i Jerzym Stuhrem, uczestników tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo” czekają również pokazy filmowe, wernisaż, rozmowa o książce (spotkanie autorskie z Feliksem Falkiem) oraz pokazy filmów laureatów warsztatów filmowych, a także koncert Marii Sadowskiej.

Festiwalowi towarzyszyła rozgrzewka – pokaz filmu „Czarna dama”, zrealizowanego przez Fundację Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód, której członkowie bardzo liczą na współpracę z miastem i na rozwój festiwalu. Dzięki ich obecności i zaangażowaniu w projekt mieszkańcy Suwałk mogli dziś obejrzeć film „Czarna dama”.

Fot. Niebywałe Suwałki

  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„4 psy” na pierwszym miejscu! Gala Finałowa 3. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Filmowe święto dobiegło końca – w sobotę wybrzmiał jego...

Festiwal Filmowy Wajda na Nowo (program): Kto pojawi się w Suwałkach w tym roku?

Trzecia edycja Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo zbliża się...