Reklama

W sierpniu w Suwałkach Falk, Stuhr, Chyra, Krakowska, Łukaszewicz. Taki mamy klimat… filmowy

Data:

- Reklama -

Dziś (piątek, 29 lipca) rozgrzewka i film „Czarna dama”, jutro… zakwasy? „Ćwiczycie” dobre filmy na co dzień?  Jeśli tak, to nie macie się czym przejmować, bo będziecie w formie. Jeśli nie, to macie czas do 18 sierpnia. Po co być w formie? Skąd to pytanie? Przecież zbliża się II edycja Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”.

Wydarzenie: Festiwal Filmowy WAJDA NA NOWO odbywa się pod patronatem portalu „Niebywałe Suwałki”.

Podobno każdy widział filmy Andrzeja Wajdy i każdy wie, o co chodzi. Ale… czy przy okazji tematu kinematografii i filmów nie warto zajrzeć do kociołka, w którym filmy się robi? Tak też pomyśleli organizatorzy wydarzenia, zapraszając młodych filmowców na warsztaty, które trwają od wiosny i podczas festiwalu zobaczymy efekty współpracy młodych filmowców i tych, którzy z filmem mają do czynienia na co dzień.

Andrzej Wajda, który urodził się w Suwałkach (na Suwalszczyznę wracał przez całe życie – prywatnie, publicznie – był Senatorem i zawodowo – jako reżyser), ma szansę zagościć w naszym regionie na dłużej. Zbliża się II edycja Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”, który odbędzie się w terminie 18-20 sierpnia.

Festiwal nie będzie poświęcony wyłącznie Andrzejowi Wajdzie i jego filmom. Każda kolejna edycja, łącznie z bieżącą, ma – według pomysłodawców – prezentować polskich twórców i ich dorobek oparty na współpracy lub inspiracji działaniami artystycznymi naszego krajana. Bohaterem tegorocznej odsłony jest Feliks Falk. To tylko jeden z gości…

– Wspominam dzień, kiedy Andrzej Wajda wrócił do swojego rodzinnego miasta, toczyliśmy wiele rozmów na temat kultury i przyszłości Suwałk. Nigdy nie przypuszczał, że zrealizujemy tu festiwal filmowy jego imienia. Andrzej Wajda wiele wysiłku poświęcał rozwojowi kolejnych pokoleń twórców filmowych, wspierał młodych artystów i angażował się w ich edukację – powiedział podczas konferencji prasowej, w piątek, 29 lipca w Galerii Sztuki Stara Łaźnia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Dr Ignacy Ołów dodał podczas spotkania z dziennikarzami, że „żadne miasto takiego festiwalu autorskiego nie ma”. – I to, że jest to Festiwal „Wajda na nowo”, nie znaczy, że to zawsze będzie Wajda. W każdym kolejnym roku chcemy, żeby to była nowa postać. W tym roku jest to Feliks Falk. A w następnym roku będzie to inna wybitna postać ze świata kina – dodał dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, instytucji organizującej wydarzenie.

Andrzej Pągowski: Festiwal „Wajda na nowo” powstał nagle, powstał bardzo szybko. Bardzo się cieszę, że tytuł wystawy, którą Państwo widzieliście w zeszłym roku tutaj (…), stał się nazwą festiwalu. Jestem zaskoczony, jak bardzo szybko zdobyliśmy zaufanie.

Mówi Andrzej Pągowski:

Oprócz spotkań z bohaterem wydarzenia – Feliksem Falkiem oraz aktorami: Andrzejem Chyrą, Emilią Krakowską, Olgierdem Łukaszewiczem i Jerzym Stuhrem, uczestników tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo” czekają również pokazy filmowe, wernisaż, rozmowa o książce (spotkanie autorskie z Feliksem Falkiem) oraz pokazy filmów laureatów warsztatów filmowych, a także koncert Marii Sadowskiej.

Festiwalowi towarzyszyła rozgrzewka – pokaz filmu „Czarna dama”, zrealizowanego przez Fundację Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód, której członkowie bardzo liczą na współpracę z miastem i na rozwój festiwalu. Dzięki ich obecności i zaangażowaniu w projekt mieszkańcy Suwałk mogli dziś obejrzeć film „Czarna dama”.

Fot. Niebywałe Suwałki

  

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Zbliża się Festiwal Filmowy „Wajda na nowo”. Odbierz bezpłatne wejściówki

Uwaga, mimo tego, że wstęp na wydarzenia jest bezpłatny,...

Filmowa rozgrzewka przed 2. Festiwalem Filmowym „Wajda na Nowo”

W piątek, 29 lipca Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na...

Nie tylko statuetka Oscara i szabla Ojca – wystawa poświęcona Andrzejowi Wajdzie w Muzeum Okręgowym

Wystawa "Wajda. Suwałki" w piątek, 15 października o godz....
%d bloggers like this: