Reklama

Eksperci ostrzegają przed ubóstwem energetycznym. Suwalczanie chcą wymieniać piece

Data:

- Reklama -

– Pogłębiający się kryzys w branży energetycznej nie spowodował spadku zainteresowania wśród mieszkańców Suwałk wymianą starych kotłowni na piece bardziej ekologiczne – informują służby prasowe Urzędu Miejskiego. Właśnie zakończył się drugi nabór wniosków na wymianę źródeł ciepła, a liczba złożonych aplikacji przekroczyła zaplanowany na ten cel budżet.

– W czerwcu ogłosiliśmy dodatkowy nabór wniosków w ramach Programu Ograniczenia niskiej emisji na terenie miasta Suwałki, gdyż za pierwszym razem nie została wykorzystana pełna pula środków – przypomina Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

W pierwszym naborze wpłynęło 37 wniosków, z tej liczby 6 nie zakwalifikowało się do otrzymania dotacji. W puli pozostało 59 tys. złotych do wykorzystania, stąd też decyzja o ogłoszeniu drugiego naboru. Tym razem do Ratusza złożonych zostało 29 aplikacji – 14 na podłączenie nieruchomości do sieci gazowej – w sumie na kwotę 48 tys. zł oraz 15 na wymianę starego źródła ogrzewania na nowe (11 pomp ciepła, 3 kotły na pellet, 1 piec olejowy) – na łączną kwotę 63 tys. zł, co – jak łatwo policzyć – w sumie daje 111 tys. i przekracza zaplanowany budżet.

– Podjęliśmy decyzję, że zwiększymy zakres dofinansowania, aby wszyscy chętni mogli otrzymać dotację i wymienić swoje stare piece. Oczywiście, musimy jeszcze zweryfikować złożone wnioski pod kątem tego, czy spełniają wymagania formalne – podkreśla Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

To 7 edycja programu w naszym mieście. Dzięki jego realizacji w ciągu sześciu poprzednich edycji w 393 domach wymieniono stare, zużyte piece – a na ten cel przeznaczona została kwota 1,3 mln zł.

Największą popularnością nadal cieszą się przyłącza do sieci gazowej. Z dotacji na instalację pieca gazowego skorzystało do tej pory 240 mieszkańców Suwałk, 92 osoby dzięki dotacjom podłączyło nieruchomości do sieci PEC. W 61 zabudowaniach wymieniono piece na bardziej ekologiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ekologiczne ogrzewanie w ponad 400 domach

W miniony piątek, 18 sierpnia, prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz...

Ogrzewanie z głową

Koszty ogrzewania to w tym sezonie jeden z głównych...

Wzrosną dotacje na wymianę pieców

Już od 15 lutego będzie można składać wnioski  o...

Wymień piec, okna i drzwi – z rządową dotacją

Dzięki środkom z programu "Czyste Powietrze" również suwalczanie będą...