Reklama

„IO” Jerzego Skolimowskiego, polski kandydat do Oscara, wkrótce w Cinema Lumiere

Data:

- Reklama -

„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. W „Cinema Lumiere” w Suwałkach będzie dostępny od 30 września.

Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności.

Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert. W obsadzie również: Lorenzo Zurzolo i  Tomasz Organek.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na wybrany pokaz filmu IO w Cinema Lumiere w Suwałkach. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 28 września do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl prawidłową odpowiedź na pytanie: Kogo zagrał w IO Tomasz Organek?

Bilety wygrywają: Ewa Laszkowska i Małgorzata Czerucka.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Orzeł. Ostatni patrol” wkrótce w kinach (do wygrania bilety). Wywiad z reżyserem Jackiem Bławutem

Spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”,...

„Johnny” – film o Janie Kaczkowskim pod koniec września w Cinema Lumiere

Od 23 września w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie...

„Zołza” we wrześniu w Cinema Lumiere

Od 16 września w kinach (również w Cinema Lumiere...

Najnowszy film z Tildą Swinton i Idrisem Elbą wkrótce w kinach

Od 9 września w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie...
%d bloggers like this: