Reklama

W PUZ czytanie Mickiewicza

Data:

- Reklama -

Ballad i romansów Adama Mickiewicza w wykonaniu władz uczelni mogli posłuchać studenci i przede wszystkim młodzież suwalskich szkół średnich.

Uczelnia włączyła się ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”. Ponad 300 osób słuchało „Świtezianki”, „Romantyczności”, „Pani Twardowskiej”, „Rękawiczki”, „Powrotu taty” oraz „To lubię” – utworów wydanych w 1822 r., będących swoistym manifestem polskiego romantyzmu i początkiem rozwoju gatunku ballad w literaturze. Dzieła Mickiewicza czytały: dr Marta Kapusta, prof. PUZ w Suwałkach, Rektor Uczelni; dr Agata Wądołowska, prof. PUZ w Suwałkach, Prorektor ds. studenckich i dydaktyki; dr Małgorzata Andryszczyk, Dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia; dr Jolanta Woronko, Dziekan Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego; dr inż. Anna Krupa, Dziekan Wydziału Politechnicznego; Ewa Sidorek, Dyrektor Biblioteki PUZ w Suwałkach, która przedstawiła również krótki biogram życia Adama Mickiewicza. Wydarzeniu towarzyszyły występy młodych muzyków z Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Puńsku oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W tym roku 2022 r. odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in.: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, czy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu: Młody jazz, blues i inne atrakcje

Instytucje, ośrodki i domy kultury z Suwałk, Sejn, Wigier,...

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

W duchu promocji literatury i kultury, Państwowa Uczelnia Zawodowa...

Wydział medyczny w PUZ, akademiki za złotówkę: Cezary Cieślukowski o pomysłach dla młodych

Dzisiejsza konferencja prasowa, która odbyła się z udziałem Cezarego...

To już ostatnie chwile, by zostać studentem!

Do 15 września trwa rekrutacja na studia w Państwowej...