Reklama

Oszuści znów podszywają się pod ZUS

Data:

- Reklama -

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Dlatego nie należy klikać w podejrzane linki ani tym bardziej pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Oszuści, podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie podjęli aktywność w internecie, wysyłając podejrzane maile. ZUS apeluje do swoich klientów o zachowanie szczególnej ostrożności.

– Wiadomości, jakie otrzymują nasi klienci o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, które zawierają załącznik, a w nim plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Pamiętajmy, że Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania. Nie prosi także o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Gdy otrzymany mail budzi naszą wątpliwość, dokładnie przeczytajmy jego treść i zweryfikujmy wszelkie zawarte w nim informacje. Fałszywa wiadomość wygląda wiarygodnie. Do złudzenia przypomina korespondencję z Zakładu – może wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE. Podane w niej liczby są jednak przypadkowe. – Dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania przesyłki elektronicznej o podejrzanej treści, zwłaszcza, gdy zawiera ona informacje o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował żadnych działań – przestrzega rzeczniczka.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów będzie miał wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Takie praktyki wyłudzenia danych oszuści stosowali już wcześniej, podszywając się pod NFZ. Na ten problem zwraca uwagę również serwis Niebezpiecznik.pl, który na swoim koncie na Twitterze umieścił wpis „Uważajcie na e-maile o błędnym logowaniu do PUE / ZUS. W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ważny termin dla płatników na rozliczenie składki zdrowotnej mija 22 maja 2023

Do 22 maja przedsiębiorcy, którzy opłacają podatek na zasadach...

Szkolenia i dyżury dla przedsiębiorców z rozliczenia składki zdrowotnej

W tym roku, po raz pierwszy część płatników składek...

Kalkulator emerytalny z nowymi możliwościami

Na PUE ZUS można już sprawdzić, jaka będzie wysokość...

ZUS kontroluje zwolnienia. Wstrzymane zasiłki na kwotę prawie 22 mln złotych

Mieszkańcy województwa podlaskiego wciąż wykorzystują zwolnienia lekarskie niezgodnie z...