Reklama

„Tár”, bez Oscara, ale wciąż warty obejrzenia

Data:

- Reklama -

Nominowany do Oscara aż w sześciu kategoriach (niestety – beż żadnej statuetki) film Todda Fielda – „Tár” z Cate Blanchett – w roli znakomitej dyrygentki niemieckiej orkiestry, będzie można obejrzeć w Cinema Lumiere od 31 marca. Poznajemy Tár u szczytu jej kariery, gdy przygotowuje zarówno premierę książki, jak i wyczekiwane wykonanie na żywo V Symfonii Mahlera. W ciągu następnych tygodni widzimy, jak jej życie zaczyna się rozpadać.

Scenariusz filmu został napisany z myślą o Cate Blanchett. Jak twierdzi reżyser – Todd Field – gdyby aktorka odmówiła, film nigdy nie ujrzałby światła dziennego. 

„TÁR” zaczyna się od rozmowy Adama Gopnika z Lydią Tár, podczas którego jest omawiany zawód Tár. Po ukończeniu Phi Beta Kappa na Harvardzie, Amerykanka została absolwentką gry na fortepianie w Curtis Institute, zanim uzyskała doktorat z muzykologii na Uniwersytecie Wiedeńskim, specjalizując się w muzyce z doliny Ucayali we wschodnim Peru, gdzie spędziła pięć lat wśród ludu Shipibo-Konibo. Jako dyrygentka wspinała się po szczeblach „wielkiej piątki” amerykańskich orkiestr, cały czas komponując, a przy okazji zdobywając wszystkie cztery najważniejsze nagrody: Emmy, Grammy, Oscar i Tony.

Dzięki wsparciu bankiera inwestycyjnego i dyrygenta-amatora, Eliota Kaplana (Mark Strong), Tár założyła Accordion Conducting Fellowship, którego myślą przewodnią jest zapewnienie młodym dyrygentkom możliwości rozwoju i występów. Po gościnnym dyrygowaniu w Berlinie, Tár zostaje główną dyrygentką orkiestry, którą to funkcję pełni od siedmiu lat.

Poza sceną, życie Tár składa się z długiego związku z berlińską koncertmistrzynią, Sharon Goodnow (Nina Hoss). Para wychowuje adoptowaną córkę, Petrę (Mila Bogojevic) w nowoczesnym berlińskim mieszkaniu. Tár jest zaprzyjaźniona ze swoim mentorem Andrisem Davisem (Julian Glover), który pomaga jej poruszać się po zawiłościach jej stanowiska. A ona sama jest mentorką Franceski Lentini (Noémie Merlant), swojej asystentki, która ma nadzieję, że pewnego dnia będzie się spełniała jako dyrygentka.

W końcu w życiu bohaterki zaczynają pojawiać się problemy…


W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu TAR w Cinema Lumiere w Suwałkach. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 26 marca do godz. 9.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Do jakich seriali muzykę skomponowała Hildur Guðnadóttir?

Bilety wygrywają: Marzena Łaskowska i Radosław Balczeniuk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu: Muszelki Wigier, urodziny Konopnickiej i Dni Augustowa

Końcówka maja przyniesie wiele spotkań, akcji społecznych, koncertów i...

„Osiem gór” w czerwcu w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Najnowszy film reżysera hitu „Mój piękny syn” - Felixa...

„Sundown”: Film Michela Franco wkrótce w Cinema Lumiere

Najnowszy film reżysera Michela Franco - "Sundown", zostanie zaprezentowany...