Reklama

W Suwałkach powstanie szkoła podstawowa z litewskim j. nauczania: Spotkanie z minister oświaty Litwy

Data:

- Reklama -

Jurgita Šiugždinienė, Minister Oświaty, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej gościła w piątek, 17 marca w Urzędzie Miejskim w Suwałkach. Podczas spotkania z przedstawicielami suwalskiego samorządu poruszony został temat utworzenia szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania, która ma powstać w naszym mieście.

Kilka tygodni temu Fundacja im. bpa. Antanasa Baranauskasa – Dom Litewski w Sejnach nabyła kamienicę przy ulicy Mickiewicza 5 w centrum Suwałk, gdzie ma powstać szkoła. Mniejszość litewska chce powołania placówki z ojczystym językiem nauczania, ponieważ wiele młodych rodzin litewskich z Sejn i Puńska przeprowadza się właśnie do Suwałk. Od jesieni 2020 roku w pomieszczeniach wynajętych od prywatnego właściciela działa w naszym mieście litewskie przedszkole.

Jurgita Šiugždinienė zapowiedziała przeprowadzenie remontu kamienicy i dostosowanie jej do warunków oświatowych. W kolejnym roku szkolnym zacznie już tam działać 1 klasa szkoły podstawowej.

Litewskiej Minister towarzyszyli podczas wizyty m.in.: Wiceminister Ramūnas Skaudžius, Szef Konsulatu RL w Sejnach Genadijus Mackelis, Przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska-Wiaktor.

Miasto reprezentowali: Prezydent Suwałk – Czesław Renkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej – Zdzisław Przełomiec, Zastępca Prezydenta – Roman Rynkowski oraz Sekretarz Miasta – Mariusz Klimczyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nowy program sprzedaży działek budowlanych ma przyciągnąć do Suwałk nowych mieszkańców

W Suwałkach trwają intensywne prace nad wprowadzeniem programu sprzedaży...

Kiedy remont suwalskiego dworca? PKP twierdzi, że opóźniał… konserwator

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, otrzymał odpowiedź na swoje pismo...

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...