Reklama

Nowa wystawa w „Rozmarino”

Data:

- Reklama -

Dzięki inicjatywie Galerii – Pizzerii „Rozmarino” oraz Stowarzyszenia PAcamera CLUB – Mała Szkoła Fotografii Radosława Krupińskiego, w Ogrodzie Rozmarino w Suwałkach można oglądać nową wystawę fotografii Anny Partyńskiej pt. Hakuna Matata.

„Hakuna Matata” to zwrot, który stał się popularny dzięki filmowi „Król Lew”. Większość z nas kojarzy radosny refren piosenki śpiewanej przez beztroską parę przyjaciół (surykatkę i guźca), przemierzających afrykańskie bezdroża. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że jest to często używane przez tubylców wyrażenie w języku suahili, który jest oficjalnym językiem urzędowym w Tanzanii, Ugandzie i Kenii. Oznacza ono dosłownie „nie ma problemu”, „nie martw się”. Zwrot ten jest niemal wszechobecny na ulicach afrykańskich miasteczek i wiosek, a miejscowa ludność z przyjemnością go używa, by wywołać uśmiech na twarzach przybywających turystów.

Moja wizyta w wiosce Masajów pozwoliła mi uchwycić codzienne życie tej ciekawej półkoczowniczej grupy etnicznej. Ich zwyczaje wprawiają w zdumienie mieszkańców Europy. Lot balonem nad bezkresną równiną Serengeti ukazał mi z całkiem innej perspektywy słynne afrykańskie wschody słońca, które wielokrotnie opisywano w literaturze. Natomiast obserwacja dzikiej zwierzyny na terenie tego ogromnego, nienaruszonego ludzką ręką ekosystemu wzbudza zarówno zachwyt, jak i momentami przerażenie. Dla człowieka żyjącego na co dzień w środowisku miejskim obserwacja równowagi w środowisku naturalnym inspiruje do rozważań nad dobrostanem, jakim jest otaczająca nas przyroda.

Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas mojego pobytu na terytorium Kenii oraz Tanzanii w styczniu 2023 r. Anna Partyńska

Wystawa będzie udostępniana z zachowaniem prawnych obostrzeń regulujących społeczny dostęp do instytucji kultury w Polsce.

Fot. Anna Partyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nie tylko dla seniorów

W tym tygodniu Suwalski Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna...

Cotygodniowy przegląd wydarzeń artystycznych

W Suwałkach i okolicach czekają na nas liczne wydarzenia...

Uczestnicy VI Soulwałki Gospel Workshop zaśpiewali w Rozmarino

Stało się już wieloletnią tradycją, iż w pierwszy piątek...

Motoemocje i muzyka

Zachęcamy do zapoznania się ze zbliżającymi się wydarzeniami -...