Reklama

Prezydent Suwałk i zarząd Strefy Ekonomicznej apelują o program pomocowy

Data:

- Reklama -

Gospodarcza stagnacja i spadek zatrudnienia – to są poważne problemy, z jakimi boryka się Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna i cały północno-wschodni subregion Polski. Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, postanowił podjąć działania w celu zwrócenia uwagi rządu na tę sytuację. Wraz z zarządem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) oraz akcjonariuszami strefy, zdecydował się wystąpić do premiera, parlamentarzystów oraz ministrów z apelem o specjalny program pomocowy dla Polski północno-wschodniej.

Przyczyny trudnej sytuacji gospodarczej w regionie są wielorakie. Jedną z nich są zmienione warunki inwestowania w strefach ekonomicznych w całym kraju, w tym także w Suwałkach. Kryteria uprawniające do ulg i zezwoleń zostały mocno wyśrubowane, a dla dużych przedsiębiorców wymagana kwota inwestycji wynosi aż 80 milionów złotych – w porównaniu z 60 milionami w Białymstoku czy 10 milionami w Łomży czy Ełku. To poważna przepaść, która odstrasza potencjalnych inwestorów.

Dodatkowo, w ostatnich pięciu latach w Suwałkach wydano tylko 6 nowych zezwoleń na reinwestycje dla firm działających w strefie, co nie przyczyniło się do zwiększenia zatrudnienia w regionie. W samym roku 2022 liczba miejsc pracy w firmach „strefowych” spadła o 112, a wskaźnik bezrobocia w Suwałkach powoli, ale jednak rośnie.

Prezydent Renkiewicz problemów upatruje również w sytuacji geopolitycznej, która dodatkowo pogarsza odbiór możliwości gospodarczych regionu. Po wybuchu wojny na Ukrainie zamknięte zostały granice, a brak wymiany handlowej z Białorusią i Obwodem Kaliningradzkim skutkuje dodatkowymi problemami. Sytuacji nie poprawia też hasło „przesmyk suwalski”, który poprzez swój „czarny PR” odstrasza potencjalnych inwestorów. To wszystko składa się na trudną sytuację, która wymaga interwencji rządu.

Postulowany program pomocowy dla Polski północno-wschodniej ma na celu ożywienie regionu, zwiększenie liczby inwestycji oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Prezydent Renkiewicz i zarząd SSSE mają nadzieję, że ich apel zostanie wysłuchany i że władze państwowe podejmą działania w celu poprawy sytuacji w Suwałkach i na północno-wschodnim obszarze Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Komisja w szpitalu

Od dzisiaj do prawie końca kwietnia (I termin) w...

Blues międzypokoleniowy: Znamy wykonawców SBF 2023

W 2023 roku odbędzie się 16. edycja Suwałki Blues...

Za tydzień rozpocznie się rozbudowa Aresztu Śledczego (wizualizacje, audio)

Po zakończeniu planowanej inwestycji w Areszcie Śledczym w Suwałkach...

Grzegorz Krysa zastępcą prezydenta Suwałk

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, podjął decyzję o powierzeniu Grzegorzowi...