Czerwiec i sierpień w Budzie Ruskiej zapowiada się bardzo ciekawie i zachęcająco, nie tylko ze względu na termin oznaczający sezon wakacyjny. W tym roku nad Czarną Hańczę przybędą podróżnicy, pisarze, dziennikarze, naukowcy, badacze przyrody i edukatorzy, którzy opowiedzą o Wschodzie.
Patrząc na Wschód
Festiwal „Patrząc na Wschód” to jedyny w Polsce wiejski festiwal literacki. Ma miejsce w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą. W tym roku odbędzie się w dniach 10-14 sierpnia. To już 9. edycja tej imprezy, której celem są spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami, filmowcami, muzykami, naukowcami, przyrodnikami, a także pokazy slajdów i filmów związanych ze Wschodem. Na festiwalu będą obecni wybitni pisarze i znawcy Wschodu, propagatorzy przyrody oraz artyści, m.in. Adam Strug, Katarzyna Simonienko, Ewa Pluta, Aleksandra Domańska, Andrzej Matusiewicz, bracia Kłosowscy, Wawrzyniec Dąbrowski, Wiesław Fałtynowicz i Anna Strumiłło.
W programie znalazły się również warsztaty i spotkania dla dzieci i dorosłych. Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się wolną godziną na obowiązkowe czytanie, po czym przyjdzie czas na warsztaty przyrodnicze dla dzieci prowadzone przez edukatorki z Wigierskiego Parku Narodowego oraz zajęcia dla dzieci prowadzone przez Magdę Brzezińską na temat trudnych rozmów z dziećmi. Na spotkaniach z autorami będzie można wysłuchać opowieści o książkach takich jak: „Suwalska szkatułka” Macieja Ambrosiewicza, „Rubież. Reportaż wędrowny” Ewy Pluty czy „Pogranicza. Krótki kurs budowania granic. Reportaże z Bałkanów, Etiopii, Europy Wschodniej, Kaukazu, Polski i Ziemi Świętej” Mateusza Stryczuli. Wieczorem nadejdzie czas na pogwarki, świsty i pomruki w kantynie festiwalowej i na nieformalne podsumowanie dnia.
Drugi dzień festiwalu również rozpocznie się wolną godziną na obowiązkowe czytanie. Będzie także spacer z profesorem Wiesławem Fałtynowiczem poświęcony poznawaniu porostów oraz spacer po podwórku Piotra Malczewskiego z Dorotą Matuszko, klimatolożką, znawczynią chmur. Spotkania autorskie zostaną poświęcone tego dnia książkom: „Sejny. Fakty, mity, zapomnienia” Andrzeja Matusiewicza, „O czym szumią wężymordy. Opowieści o trawach, drzewach, porostach i trzcinach, łąkach, miedzach i wędrówkach nasion, a także o wielu innych przyrodniczych sprawach” Wiesława Fałtynowicza oraz książce „Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły” autorstwa Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego. Wieczorem zaplanowano spotkanie poświęcone Andrzejowi Strumille, na którym będzie można wysłuchać historii o wydanej już po śmierci artysty publikacji „Słowo”; słowo wstępne wygłosi Anna Strumiłło. W programie znalazł się także pokaz fragmentu filmu Waldemara Czechowskiego.
Kolejnego dnia Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok poprowadzi warsztaty radiowe dla dzieci, natomiast Katarzyna Simonienko – warsztaty kąpieli leśnej i lasoterapii dla dorosłych i dzieci. Na festiwalu będzie też można wziąć udział w spacerze etnograficznym, poświęconym staroobrzędowcom (Krzysztof Snarski, Piotr Malczewski), oraz w spacerze po lesie, podczas którego uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o owadach. W programie festiwalu przewidziano również liczne spotkania autorskie z autorami książek, swoją obecność zapowiedzieli: Aleksandra Domańska, Grzegorz Kłosowski, Ewa Zwierzyńska czy Paweł Średziński. Jedną z propozycji będzie także pokaz filmu „Król Biebrzy” i spotkanie z reżyserką Beatą Hyży-Czołpińską.
Wkrótce na naszej stronie umieścimy szczegółowy harmonogram spotkań, warsztatów i spacerów.
Mówi Piotr Malczewski, organizator obu festiwali:
Podróże bliskie i dalekie
W czerwcu 2023 roku w Budzi Ruskiej odbędzie się Festiwal Podróżniczy Powsinóg, zatytułowany „Podróże bliskie i dalekie”. Spotkania będą miały miejsce w galerii fotografii Piotra Malczewskiego lub na podwórku, w zależności od pogody i pory dnia. Na wszystkie z nich wstęp jest wolny, nie jest też wymagana rezerwacja
Program obejmuje prezentacje, wykłady i warsztaty związane z podróżami, m.in. warsztat i opowieść na temat podróżowania z dziećmi, pokaz zdjęć „Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu” oraz opowieści o ludziach, reniferach i wielorybach z Syberii i jej plemionach; są też warsztaty dla dzieci oraz spacer etnograficzny. W programie znalazły się też spotkania z autorami książek na temat Sejn i szlaków staroobrzędowców, a także prezentacja opowieści i zdjęć z podróży na koniec świata, czyli do Australii i Nowej Zelandii. Zaproszeni goście to: Xenia Starzyńska, Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego, Michał Milczarek – wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor dwóch książek o filozofii rosyjskiej i eseju „Donikąd. Podróże na skraj Rosji”; Krzysztof. Snarski, etnograf; historyk Andrzej Matusiewicz; Janusz Jewdokimow oraz Alicja i Jędrzej Łukowscy – SzerokieTory.pl czy Marcin Halicki – pomysłodawca filmu „Primum non nocere. Opowieść o zielarzu znad Rospudy”; historyk Jarosław Schabieński oraz geolog – kartograf Tomasz Krzywicki.
Do Budy Ruskiej i Maćkowej Rudy warto zajrzeć już z okazji majówki. Szczegóły propozycji można znaleźć w naszych kalendarzu – poniżej.
Majówkowa Azja nad Czarną Hańczą w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie i w Budzie Ruskiej
Dziad z Budy Ruskiej jeszcze zyje? – jezeli tak, to szkoda…