Reklama

Z regionu: Pierwsze prace na linii Sokółka – Suwałki

Data:

- Reklama -

Wygodne podróże w kierunku Białegostoku i Suwałk zyskają mieszkańcy powiatu sokólskiego. Rozpoczęły się prace na przystankach Różanystok i Gliniszcze. W przygotowaniu są kolejne inwestycje na tej linii. Przystanki finansowane z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025” będą gotowe w tym roku.

Zdj. główne – ilustr. fot. Wojciech Otłowski

Wykonawca rozpoczął roboty budowlane na przystankach kolejowych w Różanymstoku i Gliniszczach. Widać już konstrukcje nowych peronów, a ciężki sprzęt ustawia prefabrykowane ścianki. Perony przebudowywane są etapami – część peronów nadal dostępna jest dla podróżnych, a prace zaplanowano w taki sposób, aby stale możliwy był ruch pociągów. Na czas robót wykonane zostały tymczasowe drogi dojścia.

– Polski rząd działa na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Prowadzone są m.in. inwestycje z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.  Mieszkańcy powiatu sokólskiego zyskają wygodny i bezpieczny dostęp do kolei, a już niedługo rozpoczną się kolejne budowy na linii Sokółka – Suwałki. Wygodne i bezpieczne przystanki to bardziej dostępna kolej i łatwiejsze codzienne podróże – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Przybliżamy kolej mieszkańcom województwa podlaskiego. W tym roku w ramach Programu zmodernizujemy dziesięć przystanków, w ubiegłym oddano do użytku dwa gotowe perony. Podlasie to region, gdzie obok siebie realizowane są duże inwestycje kolejowe o randzie międzynarodowej, jak i w skali lokalnej – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja PLK S.A. poprawi komfort codziennych dojazdów. Perony w Różanymstoku i Gliniszczach będą wyższe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Pochylnie i antypoślizgowa nawierzchnia zapewnią łatwy dostęp wszystkim osobom, w tym podróżnym o ograniczonej możliwości poruszania się. Zainstalowane zostaną wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Na każdym peronie będzie możliwość zostawienia roweru, a orientację i bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED.

Program Przystankowy ułatwi podróże

W przygotowaniu są kolejne przebudowy peronów na linii Sokółka – Suwałki. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie prac w Sidrze. W ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025” na tej linii zaplanowano jeszcze inwestycje na stacjach i przystankach: Dąbrowa Białostocka, Balinka, Augustów, Augustów Port, Szczepki i Płociczno k. Suwałk.

Na linii Białystok – Czeremcha podróżni korzystają już z peronów w Kleszczelach i Suchowolcach. Także na tej trasie, w Gregorowcach w powiecie bielskim, wybudowany będzie peron w nowej lokalizacji. Powstanie ok. 2 km od dotychczasowego, w stronę Czeremchy, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do kolei.

Na prace w Różanymstoku i Gliniszczach przeznaczono łącznie 2,5 mln zł. Budżet całego Programu Przystankowego (12 przystanków) w województwie podlaskim to 21,5 mln zł. Zakończenie wszystkich inwestycji planowane jest jesienią tego roku.

„Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Posłowie i senatorowie tym razem o kolei

Podlaski Zespół Parlamentarny, złożony z posłów i senatorów z...

Kolej remontuje perony i wiaty

PKP Polskie Linie Kolejowe na bieżąco poprawiają stan peronów...

Rail Baltica na liście rezerwowej

Krótsza podróż z Białegostoku do Warszawy, poprawa komunikacji w...