Reklama

Prezydent z votum zaufania i absolutorium

Data:

- Reklama -

W środę, 31 maja, odbyła się sesja Rady Miejskiej, podczas której radni rozpatrywali wniosek o udzielenie absolutorium Prezydentowi Suwałk za wykonanie budżetu miasta w ubiegłym roku. Ponadto, przeprowadzono głosowanie nad udzieleniem votum zaufania, które poprzedzone zostało debatą nad raportem o stanie miasta.

W trakcie sesji Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, podkreślił trudności minionego roku, takie jak wybuch wojny w Ukrainie i fala uchodźców, kryzys energetyczny i problemy z cenami paliw. Samorząd poradził sobie z tymi wyzwaniami, oferując pomoc i schronienie uchodźcom oraz wspierając mieszkańców w zakupie taniego węgla i wypłacie dodatków energetycznych. Po ustabilizowaniu sytuacji po pandemii pojawiły się kolejne problemy, nie tylko gospodarcze, ale i te, związane z demografią. Narodowy Spis Powszechny wykazał drastyczny spadek liczby mieszkańców.

Na zdj. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, archiwum portalu

Raport o stanie miasta za 2022 rok to obszerny dokument liczący blisko 200 stron, który kompleksowo, usystematyzowanie i przejrzyście przedstawia najważniejsze dziedziny życia Suwałk, takie jak aspekt społeczny, gospodarczy, infrastrukturalny, przestrzeń miejska oraz zarządzanie miastem. Raport dostarcza rzetelnej i niezbędnej wiedzy na temat stanu miasta. Niestety – co podkreślali radni – dostępny jest w wersji papierowej lub elektronicznej (PDF). Wielu marzy o tym, aby raport o stanie miasta był prezentowany w sposób bardziej czytelny, np. na specjalnie dedykowanej mu stronie internetowej.

Po debacie nad raportem i prezentacji przygotowanej przez Prezydenta Suwałk podczas sesji Rady Miejskiej, radni podjęli decyzję o udzieleniu Prezydentowi votum zaufania. Za udzieleniem votum zaufania głosowali radni klubów „Łączą nas Suwałki”, „Suwałki Przyszłości” oraz „Mieszkańcy Suwałk”, natomiast przeciwni byli radni z Prawa i Sprawiedliwości.

Następnie przedstawione zostało Sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Suwałki za 2022 rok. Po prezentacji i krótkiej debacie, radni podjęli decyzję o udzieleniu Prezydentowi Suwałk absolutorium. Tu głosowanie przebiegło analogicznie.

Na zakończenie Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, podziękował za słowa uznania i uwagi, deklarując otwartość na dyskusję, debatę i współpracę.

Fot. źródło: UM w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...

Elewacja konkatedry przejdzie remont

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisał umowę z proboszczem parafii...

We wtorek pierwsza sesji nowo wybranej Rady Miejskiej w Suwałkach

Pierwsza sesja nowej rady odbędzie się we wtorek, 7...

Rozmowy o przyszłości współpracy transgranicznej

W Suwałkach dyskutowano nad wsparciem regionu w kontekście zmieniającej...