Reklama

Konto w banku czy wizyta listonosza – co wybierają emeryci?

Data:

- Reklama -

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie podlaskim wypłaca co miesiąc ponad 165 tys. emerytur. Większość wypłat dostarczana jest przelewem bankowym. Ten sposób wybrało 82 proc. seniorów w naszym regionie. Pozostali cierpliwie czekają na comiesięczną wizytę listonosza.

Emeryci, którzy w tym roku zdecydowali się przejść na świadczenie, coraz częściej chcą otrzymywać środki przelewem. Spośród wszystkich osób z naszego regionu, które w 2023 roku nabyły prawo do emerytury, 93 proc. wybrało przekazywanie świadczenia na konto w banku. W całym kraju to 91 proc. nowych emerytów. Większość z nich pozostawała aktywna zawodowo, dlatego też cenią sobie wygodę posiadania rachunku bankowego. Chętnie korzystają z płacenia za zakupy kartą płatniczą czy opłacają rachunki poprzez bankowość internetową. Przechodząc na emeryturę, nie chcą rezygnować z tych możliwości.

– Gotówka w banku oznacza swobodny dostęp do pieniędzy, również podczas urlopu lub pobytu w sanatorium. Sytuacja, w której planowany wyjazd wypada np. kilka dni przed wizytą listonosza, może okazać się kłopotliwa. Inną zaletą tej formy jest bezpieczeństwo. Osoby starsze nie trzymają gotówki w domu, dzięki czemu trudniej jest je okraść lub oszukać. No i zawsze mają pieniądze na czas, gdyż ZUS nigdy nie spóźnia się z wypłatą. Przelewy docierają nawet wcześniej, gdy są dni wolne od pracy – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Z przekazem pocztowym bywa różnie. Choć ZUS przekaże pieniądze na pocztę w terminie, to nie zawsze listonosz przyniesie je na czas. – Najlepszym sposobem na regularne i planowe otrzymywanie swoich świadczeń jest założenie konta w banku i podanie jego numeru w najbliższym ZUS-ie. Od tego momentu można być pewnym terminowości przelewów. Dlatego ZUS zachęca do rozważenia wyboru obrotu bezgotówkowego – dodaje rzeczniczka.

Warto wspomnieć, że przelew jest korzystniejszy z punktu widzenia finansów państwa. Przekaz pocztowy kosztuje ZUS 9,55 zł, natomiast przelew zaledwie 9 groszy.

Aby emerytura wpływała na konto, wystarczy wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika. Wniosek można przekazać także za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dorabiający do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego muszą rozliczyć się z ZUS-em

Do 31 maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia...

Emerycie, wkrótce otrzymasz ważny list z ZUS-u!

ZUS rozpoczął wysyłkę ponad 8 mln listów do świadczeniobiorców....

Ulga dla pracujących seniorów

Osoby, które po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego nie pobierają...

Czy staż pracy liczy się do emerytury?

Długość stażu pracy w przypadku osób urodzonych po 31...