Reklama

Jan Matejko i jego niezwykłe dzieło: Portret Marii Matejko w dawnej Resursie

Data:

- Reklama -

Obecnie portret Marii Matejko, siostry malarza, można podziwiać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Prezentacja obrazu, która odbyła się w czwartek, 15 czerwca została poprzedzona wykładem dr Barbary Ciciory z Krakowa, która jest ekspertką w dziedzinie twórczości Jana Matejki.

Przed wydarzeniem w Muzeum Okręgowym w Suwałkach obraz był dostępny dla zwiedzających na wystawie w Siedlcach, która stanowiła wyjątkową okazją do zapoznania się z mniej znanymi aspektami twórczości Jana Matejki. Portret siostry malarza bardzo rzadko można oglądać publicznie. Jak powiedziała nam dr Barbara Ciciora – zanim został zaprezentowany w Siedlcach i Suwałkach, przez wiele lat pozostawał „w ukryciu”, stanowiąc element kolekcji prywatnej Danuty Piontek. Ostatni raz pokazywany publicznie był w 1910 roku!

Jan Matejko jest jednym z najważniejszych polskich malarzy, a jego twórczość ma ogromne znaczenie dla kultury polskiej. Odkrycie portretu Marii Matejko pozwoliło na lepsze zrozumienie jego twórczości i życia. Obraz ten jest nie tylko pięknym portretem, ale też dowodem na silny wpływ, jaki Maria Matejko miała na swojego brata. Malarz – powszechnie znany jako twórca monumentalnych obrazów o tematyce historycznej – kojarzony jest głównie z „Bitwą pod Grunwaldem”, „Konstytucją 3 Maja 1791 roku”, „Stefanem Batorym pod Pskowem”, „Hołdem pruski”. Niezależnie od swojego zamiłowania do historycznych tematów, Matejko również tworzył wnikliwe portrety swoich najbliższych i przyjaciół, co dowodzi, że ta sfera życia była dla niego równie istotna. Matejko potrafił uchwycić nie tylko fizyczne podobieństwo do modela, ale także jego emocje, charakter i duszę, ukazujące najgłębsze myśli i uczucia.

Obraz, który do końca wakacji będzie dostępny w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, wcześniej stanowił element wystawy „Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków” w Siedlcach. Badania specjalistów dotyczące techniki malarskiej oraz porównania z innymi portretami Matejki pozwoliły ustalić, że ten portret jest jednym z wczesnych dzieł artysty. Pogłębione studia nad biografią Marii Matejko oraz relacjami rodzeństwa pozwoliły na lepsze zrozumienie tego niezwykłego obrazu i upewnienie się, że to właśnie siostra artysty została na nim sportretowana.

Maria Matejko, pełna melancholii, ciepła i miłości, była oparciem dla swojego młodszego brata. Jej osobowość i charakter miały duży wpływ na twórczość Jana. Jak uważają badacze i historycy sztuki – to pod jej wpływem powstał kobiecy ideał urody w młodzieńczej twórczości artysty – subtelnej dziewczyny o drobnych rysach, melancholijnej twarzy i ogromnych, ciemnych oczach.

O portrecie opowiada dr Barbara Ciciora:

Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach o możliwości obejrzenia portretu w innym terminie:

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzeum dokończy wystawę o Marii Konopnickiej

W ubiegłym tygodniu w Olicie podpisana została umowa partnerska...

Jerzy Brzozowski w Radzie ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

W środę, 13 marca w siedzibie Muzeum Historii Polski...

Wyprawy z Etnoekipą: Odkrywanie kultury ludowej w zabawny i nowoczesny sposób

- W ostatnich kilkunastu latach zrozumienie kultury ludowej uległo...

W tym tygodniu niemało wrażeń

W nadchodzącym tygodniu w Suwałkach i innych miejscowościach subregionu...