Reklama

Suwałki zadłużają się coraz bardziej (audio)

Data:

- Reklama -

Miasto Suwałki planuje zaciągnąć kredyt w wysokości prawie 48 mln złotych w celu pokrycia deficytu budżetowego oraz spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Decyzja ta wynika z pogłębiających się problemów finansowych, które są rezultatem reformy systemu podatkowego i zmniejszonego wsparcia samorządu ze środków uzyskiwanych dotąd z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Po raz pierwszy od wielu lat miasto Suwałki zmaga się z brakiem środków na bieżące wydatki. – Kredyt to chyba jedyne rozwiązanie sytuacji – zaznacza prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz – podjęte wspólnie z Radą Miejską. Nie jest to jednak nowy problem. O planach zadłużenia miasta pisaliśmy w listopadzie 2022 roku, przy okazji prezentacji projektu budżetu na 2023 rok:

Projekt budżetu Suwałk na 2023 rok: po raz pierwszy kredyt na działalność bieżącą miasta (infografika)

Z wyliczeń prezydenta Suwałk wynika, że zadłużenie mieszkańca Suwałk na poziomie centralnym wynosi około 40 000 złotych (wg wskaźników Unii Europejskiej), podczas gdy na poziomie lokalnym mieszkaniec Suwałk ma niecałe 3 500 złotych zadłużenia. Co nie znaczy, że ta sytuacja powinna cieszyć.

Miasto musi ograniczać bieżące wydatki, jednak niektóre z nich są nieuniknione. Największy deficyt występuje w dziedzinie oświaty, a luka ta rośnie z roku na rok – tu skala przyrostu wynosi kilkanaście milionów złotych. Subwencja nie wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków.

„Gdybyśmy nadal otrzymywali dochody z PIT na dotychczasowym poziomie, takiej sytuacji by nie było”Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz.

– Mimo tych trudności, budżet miasta jest nadal stabilny – tak ocenia sytuację Czesław Renkiewicz, spodziewając się jednocześnie wypłaty rekompensaty ze strony państwa za utracone środki. W celu pokrycia bieżącego deficytu rekompensata musiałaby wynieść 42 mln złotych. Jak prezydent Suwałk zaznaczył w rozmowie z naszym portalem – liczy przynajmniej na kwotę 30 mln złotych.

Wśród innych propozycji, rozważanych jako alternatywa dla kredytu, znalazły się obligacje przychodowe. Miasto Suwałki oczekuje na razie (do 17 lipca) na oferty od banków. Przetarg związany z zaciągnięciem kredytu został już ogłoszony. Kredyt Suwałki będą spłacały w 36 ratach, do końca 2041 roku. Zadłużenie miasta wynosi ponad 200 milinów złotych.

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz o kredycie, konieczności ograniczania wydatków, pojawiających się ciągle nowych potrzebach m.in. ze strony klubów sportowych oczekujących większego finansowania oraz o wysokich wydatkach na media – energię i ogrzewanie w Aquaparku i hali Arena Suwałki:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trwają ustalenia w sprawie lokalizacji nowego żłobka

Prezydent Suwałk nie zdradza na razie szczegółów dotyczących tego...

Suwałki z rekordowym projektem budżetu na rok 2024 (infografika)

Suwałki wkroczą w rok 2024 z ambitnym planem budżetowym,...

Prezydent odpowiada: „Nie” dla żłobka w Hostelu Wigry

Dyskusja na temat możliwości adaptacji Hostelu Wigry na żłobek...

VII Forum Biznesowe Pogranicza: Innowacje, wyzwania technologiczne i rozwój gospodarczy

W Suwałkach trwa właśnie VII Forum Biznesowe Pogranicza, które...