Reklama

Gwiazdorskie spotkanie autorskie w ramach 3. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Data:

- Reklama -

Takiego wydarzenia jeszcze podczas festiwalu nie było – spotkanie autorskie z Krystyną Jandą i Magdą Umer to niewątpliwie nietuzinkowa propozycja tegorocznej edycji imprezy. Obie panie podczas czwartkowego spotkania opowiadały o bohaterze wieczoru – Edwardzie Kłosińskim, ale już i wówczas pojawiły się historie dotyczące łączącej je przyjaźni.

18 VIII 2023, Suwałki – Kawiarenka Artystyczna – 3. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo”; Magda Umer i Krystyna Janda
© 2023 Wojciech Otłowski

I ten temat – serdeczna, przyjacielska, wypróbowana relacja – zdominował piątkowe wydarzenie. Znów ostatecznie i precyzyjnie nie udało się ustalić daty poznania, ale opowieści, które usłyszeli przybyli do Kawiarenki Artystycznej potwierdzają, że kolejne wspólne chwile scementowały tę przyjaźń i uczyniło z niej przyjacielską zażyłość na miarę wzorców z Sèvres.

Wspólne projekty zawodowe, odwiedziny u siebie nawzajem, razem spędzane wakacje – to dowód na to, że najmilszy czas to ten w towarzystwie bratniej duszy (w tym wypadku siostrzanej). A jak się okazało – panie sporo różni! Magda Umer podkreślała, że Krystyna Janda jest wulkanem energii, ma mnóstwo planów, pomysłów, a jej żywiołem jest spokój, życie blisko natury. Łączy je czytelnicza pasja i… zamiłowanie do myślenia.

18 VIII 2023, Suwałki – Kawiarenka Artystyczna – 3. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo”; Magda Umer, Krystyna Janda i Łukasz Maciejewski
© 2023 Wojciech Otłowski

Magda Umer i Krystyna Janda współtworzyły osiem projektów, obie panie bardzo chwalą talent i zawodowe zaangażowanie przyjaciółki.

Pojawiły się też pytania stricte literackie – Krystyna Janda zdradziła, że pobudką do pisania była dla niej codzienna radość z kolejnych doświadczeń związanych z prowadzeniem teatru. Chęć podzielenia się tymi pozytywnymi emocjami napędzała ją do tworzenia wpisów na blogu. Choć, jak przyznała, zmiany na scenie politycznej przygasiły jej entuzjazm…

18 VIII 2023, Suwałki – Kawiarenka Artystyczna – 3. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo”
© 2023 Wojciech Otłowski

Przed spotkaniem można było nabyć książki autorstwa Krystyny Jandy – „Dzienniki” oraz wywiad-rzekę z nią przeprowadzony przez Katarzynę Montgomery („Pani zyskuje przy bliższym poznaniu”), no i oczywiście po nim zdobyć cenny autograf.

18 VIII 2023, Suwałki – Kawiarenka Artystyczna – 3. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo”
© 2023 Wojciech Otłowski

Fotografie w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Marzenia o (r)ewolucji kulturalnej

W Suwałkach odbyło się spotkanie poświęcone kulturze, które nie...

SOK wyróżniony przez marszałka

W sobotę, 2 grudnia nagrodzono tych, którzy nieustannie pracują...

Znamy kulturalny rozkład jazdy na 2024 rok: Mazowsze, Turnau, Kortez, Smolasty, Sochacka

Oto zestawienie najważniejszych wydarzeń kulturalnych oraz koncertów zaplanowanych na...