Reklama

Podlaskie Forum Gospodarcze za nami: Dyskusje o drogach, kolei i lotniskach

Data:

- Reklama -

W piątek, 11 sierpnia odbyło się ważne spotkanie w Urzędzie Miejskim w Suwałkach, na które przybyli przedstawiciele różnych sfer gospodarczych i administracyjnych, aby omówić kluczowe kwestie dotyczące infrastruktury oraz perspektyw rozwoju regionu. Podlaskie Forum Gospodarcze poświęcone było głównie trzem tematom: infrastrukturze drogowej, kolejowej i lotniczej, a także planom na przyszłość.

Wiodącym głosem tego wydarzenia był Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który przedstawił postępy w realizacji projektu VIA Baltica. Szczególną uwagę zwrócono na plan połączenia dworca kolejowego z dworcem PKS, który ma znacząco ułatwić dostęp do komunikacji międzymiastowej. Renkiewicz podkreślił także, że modernizacja tego obszaru otworzy nowe możliwości dla mieszkańców i turystów, stanowiąc jednocześnie ważny punkt w planie rozwoju miasta.

Niezwykle istotnym elementem omawianym na spotkaniu była kwestia infrastruktury. Prezydent zwrócił uwagę na konieczność przyspieszenia prac przy realizacji Via Baltiki, aby uniknąć długotrwałych utrudnień komunikacyjnych. Prezydent przypomniał o znaczeniu zaangażowania w lobbowanie na szczeblu krajowym, aby przyspieszyć inicjowanie prac oraz zapobiec opóźnieniom związanym z inwestycjami.

W temacie infrastruktury kolejowej po raz kolejny pojawiła się idea zintegrowanego centrum przesiadkowego, które umożliwiłoby płynne przesiadki między różnymi środkami transportu – rower, pociąg, autobus.

Finansowanie projektów to kluczowy aspekt ich realizacji. W tym kontekście, nadzieje związane z pozyskaniem środków z Unii Europejskiej wydają się być uzasadnione. Jednakże obecne opóźnienia w budowie Rail Baltiki mogą wpłynąć na tempo inwestycji, co stanowi istotne wyzwanie dla regionu.

Rozmowy na temat infrastruktury lotniczej skupiły się na lokalnym lotnisku w Suwałkach, które od niedawna ma status lotniska użytku publicznego. Istnieją plany rozwijania jego infrastruktury przy wsparciu środków unijnych. Celem jest stworzenie dogodnych warunków dla lotów biznesowych i turystycznych. Podniesiono również kwestię możliwości wydłużenia pasa startowego, co otworzyłoby nowe możliwości komunikacyjne dla regionu.

W trakcie spotkania zabrzmiał również głos Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku, który wyraził pewne obawy co do realności wprowadzenia konkretnych zmian w krótkim terminie. Zwrócił uwagę na potrzebę cierpliwości oraz nadzieję na długo oczekiwane inwestycje, które stanowią fundament dla przyszłego rozwoju regionu.

Omówiono również sytuację w innych miastach regionu, jak Bielsk Podlaski, gdzie inwestycje drogowe oraz infrastrukturalne są jednymi z kluczowych wyzwań – według informacji przekazanych przez burmistrza, Jarosława Borowskiego. Nie brakło także refleksji na temat planów dotyczących Białegostoku oraz rozwinięcia lotniska lokalnego w charakterze centrum komunikacyjnego. W tej części wywiązała się dyskusja między posłem PiS, Jarosławem Zielińskim, prezydentem Tadeuszem Truskolaskim oraz Krzysztofem Truskolaskim, posłem z przeciwnego obozu.

Jarosław Zieliński, poseł PiS, podkreślił znaczenie bieżących działań na rzecz poprawy komunikacji i infrastruktury w regionie. Zauważył, że obecnie istnieją większe możliwości finansowe niż kiedykolwiek wcześniej, co pozwala na bardziej efektywne inwestycje. Zarówno poseł, jak i przedmówcy zwracali uwagę na konieczność jak najszybszej budowy drogi ekspresowej z Białegostoku do Suwałk (do węzła Raczki). Obietnica ze strony rządu już padła (została przyjęta nawet specjalna uchwała dotycząca tej inwestycji), niestety bez konkretnego terminu realizacji inwestycji/

Spotkanie, mimo różnorodnych punktów widzenia, jednoczyło uczestników w celu poszukiwania skutecznych rozwiązań dla rozwoju Podlasia i Suwalszczyzny. Dyskusje dotyczące infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej stanowią fundament przyszłych działań mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz stymulację gospodarczą w regionie.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zdrowie dzieci na pierwszym planie

W piątek, 22 września na Placu im. Marii Konopnickiej...

Miasto dostało pieniądze na otwarcie czwartego żłobka

Suwałki szykują się do utworzenia czwartego żłobka miejskiego, w...

Prezydent Suwałk o koncercie TVP: Nie mogę nikomu zakazać korzystania z terenu miejskiego

Temat odwołanego koncertu z okazji 10-lecia Suwalskiego Ośrodka Kultury...

Wbicie łopaty pod inwestycję drogową jak wiec przedwyborczy?

W Suwałkach, w sobotę, 5 sierpnia odbyła się uroczystość...