Reklama

Olbrzymia scena na bulwarach i koncert „Razem dla bezpiecznych granic”. W tle afera wizowa

Data:

- Reklama -

W niedzielę, 17 września, na bulwarach nad Czarną Hańczą w Suwałkach, odbywa się piknik wojskowy Ministerstwa Obrony Narodowej i koncert transmitowany przez TVP. Wydarzenie zatytułowane „Razem dla bezpiecznych granic” miało na celu zwrócenie uwagi na aktualną sytuację na polskiej granicy i zaangażowanie służb mundurowych w jej ochronę. Jednak w tle tego wydarzenia rozgrywa się skandal związany z wizami, który wprowadził poważne napięcie do atmosfery społeczno-politycznej w ostatnich dniach.

Skandal związany z wizami: O co tu naprawdę chodzi?

Skandal związany z wizami wybuchł na początku września, kiedy to Centralne Biuro Antykorupcyjne wkroczyło do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Śledztwo dotyczyło nieprawidłowości w funkcjonowaniu polskiego systemu wydawania wiz pracowniczych. Bezpośrednim powodem tej interwencji była dymisja wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, odpowiedzialnego za kwestie wizowe.

Z wszelkich dowodów wynikało, że od kilku lat polskie wizy pracownicze można było dosłownie kupić na czarnym rynku. Był to rynek globalny, z doniesieniami o pośredniczących „mafiach”, które opanowały znaczną część całego polskiego systemu wizowego, napływających z różnych części świata.

Koncert „Razem dla bezpiecznych granic”

Koncert „Razem dla bezpiecznych granic” to wydarzenie pełne znanych twarzy polskiej sceny muzycznej. Na scenie pojawią się: Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Raperzy WOT, Łukasz Drapała, Krzysztof Cugowski, Viki Gabor i Natasza Urbańska. Solistom towarzyszy formacja muzyczna RBand pod kierownictwem muzycznym Filipa Sojki. Koncert poprowadzą Małgorzata Opczowska i Rafał Brzozowski.

Afera wizowa, którą Jarosław Kaczyński stara się bagatelizować, w kontekście koncertu na bulwarach, zorganizowanego za publiczne pieniądze, to nadal nie wszystko. Przypomnijmy, że trwa 10-lecie Suwalskiego Ośrodka Kultury. Jedno z wydarzeń, podczas którego mieli wystąpić: Bisz, Marika, Matylda/Łukasiewicz, zostało odwołane – SOK poinformował, że bilety sprzedawały się słabo. Artyści o odwołaniu koncertu dowiedzieli się od osób postronnych lub z mediów.

WP.PL: Doniesienia o setkach tysięcy migrantów to kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia na wiecu w Toruniu. – Nie ma afery, to nawet nie aferka – przekonywał.

Koncert z okazji 10-lecia SOK-u odwołany. Przegrał z propozycją TVP?

Dwie strony medalu

Podczas gdy publiczność powinna zdaniem pomysłodawców cieszyć się koncertem, w tle rozgrywa się skandal związany z wizami, który rzuca cień na całe wydarzenie. Z jednej strony, pojawia się temat celebrowania idei bezpiecznych granic i jedności narodowej (choć w naszym podzielonym społeczeństwie o to trudno). Z drugiej strony, odsłania się hipokryzja i korupcja na wysokim szczeblu rządu.

Dlaczego Suwałki?

Przesmyk Suwalski, gdzie odbywa się wydarzenie, jest strategicznym punktem na mapie Polski. Jest to najwęższy odcinek granicy między Obwodem Królewieckim a Białorusią, który jest kluczowy dla bezpieczeństwa kraju. Wybór tego miejsca na piknik wojskowy i koncert miał symboliczne znaczenie, podkreślając wagę bezpieczeństwa granic w obecnym klimacie politycznym.

Choć wydarzenie „Razem dla bezpiecznych granic” miało na celu promowanie bezpieczeństwa i jedności narodowej, skandal związany z wizami pokazał, że rzeczywistość może być znacznie bardziej skomplikowana. Jak daleko sięga korupcja i jakie będą jej konsekwencje, to pytania, które pozostają na razie bez odpowiedzi.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w specjalnym oświadczeniu zarzuca zawyżanie danych odnośnie wydanych wiz, jednocześnie oskarżając media o manipulowanie informacjami. MSZ podkreśla  w nim, że między innymi nieprawdziwe są informacje o sprowadzeniu setek tysięcy migrantów z krajów muzułmańskich i Afryki czy też fakt, że przed polską ambasadą w kraju afrykańskim stało stanowisko z oficjalnymi podstemplowanymi dokumentami.

Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki winą za politykę migracyjną obarcza Donalda Tuska i Angelę Merkel.

https://twitter.com/i/status/1702697000490193184

Fot. Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Tężnia nie zostanie rozbudowana. Kosztowała ponad pół miliona złotych

Już od momentu montażu tężni solankowej na bulwarach nad...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...

Dziewięć firm zainteresowanych parkiem sensorycznym

Projekt, który został zainaugurowany w marcu tego roku, zakłada...

SOK zbiera zgłoszenia od wystawców na Majówkę Społeczną

Suwalski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału...