Reklama

Prezydent odpowiada: „Nie” dla żłobka w Hostelu Wigry

Data:

- Reklama -

Dyskusja na temat możliwości adaptacji Hostelu Wigry na żłobek miejski wywołała wiele spekulacji i pytań wśród mieszkańców Suwałk. Jednakże, odpowiedź na tę kwestię, udzielona radnym z klubu „Suwałki Przyszłości”, którzy zaproponowali ten obiekt, jest ściśle związana z przepisami regulującymi funkcje hostelu oraz planem zagospodarowania przestrzennego.

Dlaczego żłobek nie może znaleźć się w Hostelu Wigry?

Według obowiązującego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, działka, na której znajduje się Hostel Wigry (o numerze geodezyjnym 31349/5), jest objęta wyraźnymi ustaleniami co do jej funkcji. Zgodnie z uchwałą Nr XLVIII/447/2010 Rady Miejskiej w Suwałkach z 26 maja 2010 r., opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego z 16 czerwca 2010 r., teren ten został przeznaczony głównie pod stadion sportowy z zapleczem oraz funkcje rekreacyjne. Jest to związane z częściowym położeniem w strefie ochrony sanitarnej istniejących cmentarzy.

Niestety, żłobek, będący placówką opiekuńczą z zakresu ochrony zdrowia, nie mieści się w ramach przewidzianych przez obowiązujący plan. Plan zagospodarowania tego obszaru przewiduje głównie funkcje związane z organizacją imprez sportowych, koncertów, targów i innych wydarzeń masowych, a także rekreacyjnych.

Budynek Hostelu Wigry, będący obecnie przystosowany do funkcji hostelu, został przebudowany, rozbudowany i dostosowany do swojego obecnego przeznaczenia. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 1534,5 m2, obejmuje trzy kondygnacje nadziemne i poddasze użytkowe, a także podpiwniczenie, które spełnia funkcje zaplecza stadionu sportowego.

Funkcjonowanie żłobka wymagałoby kompleksowej przebudowy budynku, obejmującej znaczne prace wyburzeniowe, adaptację dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym instalację windy oraz niezbędne dostosowania przeciwpożarowe i termomodernizację. To z kolei byłoby sprzeczne z istniejącymi parametrami technicznymi budynku.

Mimo potrzeby rozszerzenia infrastruktury opiekuńczej dla najmłodszych mieszkańców Suwałk – istnieją już trzy Żłobki Miejskie w różnych lokalizacjach – planowanie kolejnego żłobka w Hostelu Wigry nie jest zgodne z wytycznymi miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego.

Chociaż Miasto Suwałki otrzymało dofinansowanie w wys. ponad 5 mln złotych na rozwój infrastruktury opiekuńczej, wykorzystanie tej kwoty do adaptacji Hostelu Wigry na żłobek jest niemożliwe z uwagi na ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego.

Nowy żłobek w Hostelu „Wigry”? To propozycja klubu „Suwałki Przyszłości”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...

Elewacja konkatedry przejdzie remont

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisał umowę z proboszczem parafii...

Rozmowy o przyszłości współpracy transgranicznej

W Suwałkach dyskutowano nad wsparciem regionu w kontekście zmieniającej...

II tura wyborów samorządowych: Podsumowanie wyników. Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk

W ostatnią niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura...