Reklama

Marzenia o (r)ewolucji kulturalnej

Data:

- Reklama -

W Suwałkach odbyło się spotkanie poświęcone kulturze, które nie tylko zwróciło uwagę na bieżące wyzwania, ale także wyeksponowało pragnienie rewolucji w kształtowaniu krajobrazu kulturalnego miasta. To kolejna odsłona cyklu (Nie)dorzecznych rozmów – tym razem w nowej formule – (Nie)codziennych rozmów o przyszłości naszego miasta.

We wtorek, 5 grudnia Przystanek „Rozmarino” w Suwałkach stał się areną dyskusji, na której głos zabrali pracownicy Suwalskiego Ośrodka Kultury, zastępca prezydenta Suwałk – Roman Rynkowski, ale także młodzieżowa rada miasta oraz mieszkańcy, radni, a nawet poseł Jacek Niedźwiedzki. Temat ten, pod wieloma aspektami, okazał się palący i wywołał burzę emocji.

Suwalski Ruch Miejski reprezentowany przez Rafała Truchana, Mariusza Słomińskiego, Karola Świerzbina oraz Kamila Klimka, wspólnie z członkami młodzieżowej rady miasta, na czele z Miłoszem Berezeckim, podkreślili zróżnicowanie pojmowania kultury. „Dla każdego jest czymś innym,” stwierdził Berezecki, podkreślając, że młodzi ludzie kulturę pojmują głównie przez pryzmat muzyki. Joanna Sztelmer-Sztabińska przypomniała, że kultura to nie tylko dziedzina artystyczna, ale również horyzont wartości.

Nie wszystkie wypowiedzi były pełne optymizmu. Mariusz Słomiński wyraził przekonanie, że kultura nie powinna być monotonna – powinna emanować różnorodnością. Joanna Hoffman-Delbor zwróciła uwagę na istotne pytanie: Czy oferta kulturalna powinna kształtować gusta, czy raczej wychodzić naprzeciw nim?

W dalszej części dyskusji przyszedł czas na gorzkie słowa skierowane w stronę jakości oferty kulturalnej miasta. Suwałki, według wielu uczestników rozmowy, nie spełniają oczekiwań właśnie pod względem propozycji. Wiele na temat organizacji wydarzeń, pomysłów na kulturę powiedział Paweł Bydelski, organizujący przed laty koncerty z ramienia Suwalskiego Ucha Muzycznego, a następnie pracownik SOK-u.

Podczas rozmowy padły też pytania o cenzurę, wybór artystów, dostęp do różnych gatunków i form artystycznych, a także o to, kto w mieście podejmuje decyzje dotyczące tworzenia oferty kulturalnej. Kto ma ostatnie słowo?

Temat być może jeszcze powróci – z pewnością nie został wyczerpany.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W Strefie Ekonomicznej obniżone progi inwestycyjne

Bardzo dobre wieści napłynęły w środę, 26 czerwca z...

Suwalszczyzna przyciąga turystów, ale… politycy mogą zepsuć sezon

Karol Świerzbin z Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach poinformował,...

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...

Na sesji o problemie parkingów w Suwałkach

Murem za polskim mundurem, ale nie kosztem mieszkańców i...