Reklama

Od marca wyższe również dodatki do emerytur i rent

Data:

- Reklama -

Od 1 marca 2024 r. przeprowadzona zostanie waloryzacja emerytur i renty. W tym roku podwyżka będzie tylko procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Zwiększone zostaną nie tylko świadczenia długoterminowa, ale i dodatki do nich. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie podwyższony do kwoty 330,07 zł.

– Tak jak świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS, tak i dodatki są podwyższane procentowym wskaźnikiem waloryzacji. W tym roku wzrosną o 12,12 proc. Najczęściej pobierany przez świadczeniobiorców dodatek pielęgnacyjny od marca wyniesie 330,07 zł. Jest on przyznawany i wypłacany z urzędu od miesiąca, w którym emeryt lub rencista kończy 75 lat. Przed osiągnięciem tego wieku mogą go otrzymać osoby, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

– Dodatek nie jest wypłacany samodzielnie. Pobierać go można np. z emeryturą, czy rentą z tytułu niezdolności do pracy albo innym długoterminowym świadczeniem wypłacanym przez ZUS z wyjątkiem renty socjalnej i tzw. świadczenia Mama 4 plus. Jeżeli osoba jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji i nie pobiera z ZUS-u emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy, to o wypłatę już nie dodatku, a zasiłku pielęgnacyjnego musi ubiegać się w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej – dodaje rzeczniczka.

Dodatek pielęgnacyjny jest wolny od potrąceń oraz nie jest opodatkowany. Prawo do niego nie zależy od wysokości dochodów.

Inne kwoty dodatków i świadczeń od marca wynosić będą:

dodatek za tajne nauczanie – 330,07 zł,
dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji – 495,11 zł,
dodatek dla sieroty zupełnej – 620,36 zł,
dodatek kombatancki – 330,07 zł,
dodatek kompensacyjny – 49,51 zł,
dodatek do renty inwalidy wojennego – 1263,73 zł,

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników oraz świadczenie przysługujące osobom deportowanym ustalone w maksymalnej wysokości wynosi – 330,07 zł,

Świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym, ustalone w wysokości niższej niż maksymalna — w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 16,55 zł do 313,61 zł.
Ryczałt energetyczny – 299,82 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czy staż pracy liczy się do emerytury?

Długość stażu pracy w przypadku osób urodzonych po 31...

Kto i kiedy jest uprawniony do dziedziczenia środków z subkonta w ZUS?

W razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo śmierci osoby, dla...

Kiedy renciście nie opłaca się złożyć wniosku o emeryturę?

Osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną...

Konto w banku czy wizyta listonosza – co wybierają emeryci?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie podlaskim wypłaca co miesiąc...