Reklama

Temat zmiany logo Suwałk powraca. Miś „orężem” wyborczym (wideo)?

Data:

- Reklama -

Nowe logo Suwałk wywołało burzę wśród mieszkańców. Prezydent Suwałk zdecydował się na zamianę uroczego Misia Uśmicha na nowoczesną „eskę” w niebiesko-żółtym zestawieniu kolorystycznym, co spotkało się z gwałtownym sprzeciwem społeczności lokalnej.

Zmiana logo nie była starannie przemyślana ani skonsultowana z mieszkańcami – to wniosek internautów i uczestników konferencji prasowej – członków komitetu „Wspólne Suwałki” oraz posła Jacka Niedźwiedzkiego.

Nowe logo funkcjonowało zaledwie jedną dobę, po czym prezydent wycofał się z kontrowersyjnej decyzji. Interesującym aspektem tej sytuacji jest fakt, że zmiana ta miała miejsce tuż przed wyborami i związana była z wydatkiem rzędy ponad 48 tys. złotych, o czym pisaliśmy wczoraj. Wydatkiem, na co wskazują również kandydaci KWW „Wspólne Suwałki” – zupełnie nieuzasadnionym.

Kontrowersje wokół nowego logo Suwałk: Mieszkańcy przeciwni zmianom, Miś Uśmich powróci

Komitet „Wspólne Suwałki” natychmiast zareagował na ten ruch, tworząc petycję w sprawie logo i domagając się przywrócenia Misia Uśmicha. Kandydaci na konferencji podkreślali potrzebę przeprowadzenia konsultacji społecznych przed podjęciem decyzji dotyczących wizerunku miasta – co w tym przypadku nie miało miejsca. Kandydaci do Rady Miejskiej oraz Karol Korneluk, ubiegający się o urząd prezydenta Suwałk, jednogłośnie przekonywali podczas spotkania z dziennikarzami, że zmiana powinna być rezultatem partycypacji mieszkańców, a nie jednostronnego działania władz. Adam Ołowniuk dodał nawet, że owszem, w urzędzie odbyło się spotkanie w sprawie logo, w którym uczestniczyła nieliczna grupa osób. Okazuje się, że propozycji wzorów logo było znacznie więcej.

Jednym z postulatów komitetu jest przeprowadzanie konsultacji społecznych, sondaży oraz otwartych rozmów z mieszkańcami nie tylko w sprawie nowego logo, ale również w zakresie tematów dotyczących życia miasta i jego mieszkańców. Organizatorzy konferencji podkreślali, że transparentność i dialog z społecznością są kluczowe dla akceptacji każdej zmiany – to hasło to jeden z elementów programu komitetu. 

Warto także zaznaczyć, że kosztowna zmiana logo, która wyniosła prawie 50 tysięcy złotych, była powodem zaniepokojenia i zdenerwowania mieszkańców. Krytykowano nie tylko brak jakichkolwiek konsultacji, ale również niewłaściwe gospodarowanie środkami publicznymi w kontekście tej zmiany.

Dzisiaj do Ratusza wpłynie interpelacja dotycząca zmiany logo, napisana przez Karola Korneluka i Adama Ołowniuka. Radni pytają w piśmie o to, kiedy odbyły się badania sondażowe dotyczące zmiany Systemu Identyfikacji Wizualnej i na jakiej grupie respondentów zostały przeprowadzone; ilu mieszkańców Suwałk zapoznało się z minimum trzema różnymi propozycjami nowego logotypu i na jakiej podstawie zostały zebrane ich opinie; czy będą podejmowane kolejne kroki związane z pracami nad nowym logotypem Pogodnych Suwałk i czy zaproponowane rozwiązania będą poddane konsultacjom społecznym i w jakim zakresie; czy przeprowadzono postępowanie przetargowe w celu wyłonienia autora logo i księgi marki oraz o to, jaki los spotka dokumenty opracowane na potrzeby wprowadzenia nowego systemu identyfikacji wizualnej Miasta Suwałk.

Warto dodać, że również komitet „Koalicja dla Suwałk” podjął temat zmiany logo. Jego przedstawiciele z kolei w sobotę o godz. 12.00 na pl. Marii Konopnickiej organizują protest związany ze zmianami i sposobem ich wprowadzenia – bez zgody i wiedzy mieszkańców miasta.

1 KOMENTARZ

  1. Czy logo KOMITETU WYBORCZEGO PANA PREZYDENTA NIE JEST PLAGIATEM, WSZAK JEST ŁUDZĄCO PODOBNE DO MOJEGO LOGA Z PROJEKTU BUDOWY ELEKTROWNI NA BIOMASE Z 2022 R. JAKI ÓWCZEŚNIE PRZEKAZAŁEM PANU PREZYDENTOWI?
    WIZERUNEK LOGA JEST FACEBOOKU.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Posłowie dostali od rolników „żółte kartki”

W czwartek, 4 kwietnia, rolnicy w całej Polsce protestują,...

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Suwałki dostaną wsparcie z rządowego programu dla pogranicza

Powiat suwalski, sejneński i Suwałki, jako miasto na prawach...