Reklama

Wejdź do „Strefy interesów” w Cinema Lumiere

Data:

- Reklama -

Od 22 marca kinomani będą mieli okazję przenieść się w czasie do domu rodziny Hössów, gdzie pozorna idylla kryje przerażające tajemnice. Film „Strefa interesów” autorstwa brytyjskiego reżysera Jonathana Glazera to okazja do przemyśleń nad istotą zła w czasach nazistowskich Niemiec.

Fot. Materiały promocyjne.

Historia skupia się na Rudolfie (Christian Friedel), komendancie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) i dziećmi wiedzie spokojne na pozór życie. Domowa idylla, codzienne obiady i marzenia o wakacjach w ukochanych Włoszech stanowią fasadę ukrywającą mroczne tajemnice.

Reżyser, znany z filmu „Under the Skin” oraz kultowych teledysków dla Massive Attack i Radiohead, postanowił skoncentrować się na banalności zła, nie przedstawiając jednak bezpośrednio scen ludobójstwa czy obozowej rzeczywistości. Zamiast tego, Glazer buduje atmosferę grozy poprzez odgłosy dobiegające zza ścian domu oraz pozornie „subtelne elementy”, jak dym z pobliskich kominów obozu.

Film, zrealizowany w polskiej koprodukcji, wzbudził duże zainteresowanie, zdobywając Grand Prix na festiwalu w Cannes. Ponadto, został nominowany do Oscara w pięciu kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a zdjęcia zostały stworzone przez nominowanego do Oscara Łukasza Żala, autora zdjęć do „Zimnej Wojny” i „Idy”.

Nie tylko unikalna narracja, lecz także innowacyjny sposób realizacji sprawiają, że „Strefa interesów” to film, który wykracza poza granice konwencjonalnego kina. Zdjęcia zostały zrealizowane dziesięcioma symultanicznie pracującymi kamerami, co nadaje filmowi specyficzny charakter audiowizualnego widowiska.

Warto zaznaczyć, że rekonstrukcja domu Hössów została odtworzona na działce sąsiadującej z Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to nie tylko film, ale także spojrzenie na Zagładę z innej perspektywy. Jonathan Glazer pyta, czy można utworzyć sobie sterylny raj, ignorując cienie własnego piekła, zachęcając do refleksji nad naturą zła i ludzkiej kondycji.

Aby wziąć udział w losowaniu 2 pojedynczych biletów na pokaz filmu STREFA INTERESÓW w Cinema Lumiere, wystarczy do 12 marca do godz. 10.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jonathan Glazer w swojej karierze pracował również nad reklamami. Które projekty przyniosły mu uznanie i nagrody?

Bilety wygrywają: Katarzyna Michaluk i Iza Jankowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu…

Spotkania, pokazy filmowe (w tym w cyklu "Kino konesera"...

„Wariaci” wkrótce w Cinema Lumiere

Od 12 kwietnia w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

„Anatomia upadku”: Mistrzowski thriller w Kinie konesera

W Cinema Lumiere, w cyklu Kino Konesera, już niebawem...