Reklama

Gdyby Händel żył teraz, robiłby elektronikę. Roshko Brothers pracują nad debiutancką płytą

Data:

- Reklama -

Muzyka klasyczna, która dawniej kojarzyła się z kameralnymi salami koncertowymi i eleganckimi galami, coraz śmielej wkracza do mainstreamu, przyciągając uwagę coraz szerszego grona odbiorców. Wraz z tą ewolucją niektórzy artyści sięgają po nowe brzmienia, łącząc tradycyjne kompozycje z elektronicznymi dźwiękami. Nad jednym z ciekawych projektów, które nawiązują do tej kreatywnej symbiozy, pracują bracia Jan i Adam Roszkowscy, tworzący duet Roshko Brothers.

Wychowani wśród malowniczych suwalskich krajobrazów, od najmłodszych lat zanurzeni w atmosferze muzyki klasycznej, bracia Roszkowscy znani są ze swoich występów w orkiestrach oraz na festiwalach muzyki klasycznej na całym świecie oraz udziału w różnorakich projektach artystycznych. Choć klasyczne aranżacje zawsze były dla nich ważne, zaczęli odczuwać pragnienie eksperymentowania i poszukiwania nowych dźwięków.

„Händel Regrooved” to pierwszy singiel zapowiadający debiutancką płytę Roshko Brothers. To niezwykłe połączenie tanecznych bitów z motywami Georga Friedricha Händla, które na pierwszy rzut ucha mogłoby wydawać się nietypowe, ale w rzeczywistości przenoszą słuchaczy do przyjemnej strefy – letnich wspomnień i ciepłych wieczorów w promieniach zachodzącego słońca.

Fot. Wojciech Sobolewski

Adam Roszkowski wspomina: W trakcie prób nad naszym projektem „Barox” w 2018 roku zaczęliśmy odczuwać znużenie monotonią śrubowania intonacji w temacie Händla przewijającym się w Passacaglii Johana Halvorsena. Chcieliśmy wprowadzić do nich elementy elektroniki, aby nadać naszej muzyce nowy charakter, który mógłby płynnie przechodzić z klasycznych motywów w elektroniczne brzmienia.

„Händel Regrooved” to zaledwie wstęp do świata Roshko Brothers. Ich debiutancka płyta będzie zawierać podobne, zaskakujące aranżacje i przemyślane kompozycje, które połączą klasykę z nowoczesnością w spójną całość.

Fot. Wojciech Sobolewski – Roshko Brothers

Kolejny singiel, „Star Serenade”, ukazuje nieco spokojniejsze oblicze duetu. Melancholijne dźwięki tej kompozycji przenoszą słuchaczy – tak jak i autorów – do spokojnych wieczorów nad jeziorem Wigry, gdzie gwiazdy na nocnym niebie tworzą magiczny nocny pejzaż. To muzyczna podróż, która ukazuje zdolność do uchwycenia piękna chwili i przeniesienia go na kanwę dźwięków.

Ostatnim akordem w trójce singli promujących nadchodzącą płytę jest „Wintertale”. To opowieść o zimowej magii, która ożywa w dźwiękach braci Roszkowskich. Inspirując się suwalskimi krajobrazami i mrozem, który napełnia serce czystą radością, suwalczanie stworzyli utwór, który pozwala zatopić się w chwili i odkryć piękno zimowej aury. To muzyka filmowa, w której człowiek ma kontakt sam na sam z przyrodą, jej pięknem i potęgą.

Grafika – veryniceworks

Roshko Brothers nie boją się eksperymentować, nie boją się przekraczać granic. Ich muzyka to mieszanka tradycji i nowoczesności, która otwiera drzwi do nowych muzycznych doświadczeń. Warto czekać na premierę ich debiutanckiej płyty i odkrycia kolejnych zakątków ich muzycznego świata. Kolejny singiel zostanie wypuszczony w marcu.

Roshko Brothers w lutym zrobili krótką przerwę w pracy nad kolejnymi kompozycjami, udając się na tournee po Belgii. Koncertowali dwukrotnie w Brukseli (Haekem Theatre, Secret Place) i w Mons (Arsonic). Towarzyszył im w tej podróży znakomity skrzypek – Wojciech Proniewicz. 

– To był duży sukces. Otrzymaliśmy gromkie oklaski i kilkukrotnie występowaliśmy na bis. Zagraliśmy m.in. Trio Pendereckiego, do którego specjalnie uczyłem grać się na altówce – ten utwór wykonaliśmy wcześniej również w Suwałkach, podczas jubileuszu Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej. Dyrektor artystyczny Arsonic w Mons bardzo nas komplementował – wspomina Adam Roszkowski.

Jedną z inicjatyw braci Roszkowskich jest Festiwal „Wigrosfera”, który w tym roku odbędzie się na Suwalszczyźnie – nie tylko nad Wigrami w dniach 6-7 lipca. O szczegółach wydarzenia będziemy informować nad naszej stronie.

Fot. Aneta Stabińska

Bądź na bieżąco z Roshko Brothers:

https://www.instagram.com/roshkobrothers/

https://www.facebook.com/RoshkoBrothers/

https://www.youtube.com/@roshkobrothers

https://www.tiktok.com/@roshkobrothers

Spotify Roshko Brothers


Roshko Brothers, czyli Jan i Adam Roszkowscy, to muzyczne braterskie duo głęboko zakorzenione w klasyce. Wychowani na Suwalszczyźnie, otoczeni dziką naturą i tajemniczą słowiańską melancholią, przenoszą te inspiracje do swojej muzyki, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Ich skrzypce i wiolonczela brzmią jak głosy przyszłości, opowiadając historie i wywołując emocje. Dodatkowo, sięgają po nowe brzmienia, eksplorując elektronikę przestrzenną.

Bracia Roszkowscy zdobyli solidne wykształcenie muzyczne – Jan studiował wiolonczelę na nowojorskim Manhattanie, a Adam w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Po latach nauki zdecydowali się skierować ku ścieżce kompozycji i autorskiej muzyki.

Ich utwory to formy komponowane, w których poszukują swobodnej wypowiedzi na skrzypcach i wiolonczeli, tworząc subtelny dialog pomiędzy elektroniką a czarem instrumentów smyczkowych. Eksperyment jest integralną częścią ich języka muzycznego, a symfoniczne brzmienia budują filmową przestrzeń, czasem przywołując klimat polodowcowych krajobrazów Suwalszczyzny.

Bracia Roszkowscy mają na koncie wiele osiągnięć, w tym nominacje do ICMA 2018 z płytą „Tria smyczkowe Karola Lipińskiego” dla wytwórni NAXOS oraz występy na renomowanych festiwalach, takich jak EFG Jazz Festival czy Vilnius Jazz Festival. Dodatkowo, Jan skomponował muzykę do filmu fabularnego „Defekt serca” w reżyserii Bogdana Kozuli.

Na swoim koncie mają występy z takimi artystami jak: Adam Bałdych, Janusz Olejniczak czy Iwona Sobotka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

To już 12 lat Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej

Fundacja Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej istnieje od 12 lat, zajmując...

Muzyczny początek lutego (wygraj zaproszenie na Tłusty Czwartek z SOKBand)

Muzycznie zapowiada się początek lutego w Suwałkach, gdzie wystąpią...

Piękna muzyka w pięknym otoczeniu – drugi dzień 4. Festiwalu Wigrosfera 2023

Po suwalskim akordzie festiwalu – piątkowym koncercie w Suwalskim...

Trwa „Wigrosfera”. Różnorodność na dobry początek

4. Festiwal "Wigrosfera", zorganizowany przez braci Adama i Jana...