Reklama

W cieniu „Przesmyku Suwalskiego”. Suwałki walczą o konkurencyjność

Data:

- Reklama -

W piątek, 23 lutego w Suwałkach odbyło się kluczowe posiedzenie Rady Dialogu Społecznego Województwa Podlaskiego, poświęcone problemom związanym z tzw. „Przesmykiem Suwalskim” i konkurencyjnością gospodarki regionu. Spotkanie to, pierwsze tego rodzaju w historii, miało na celu podjęcie działań interwencyjnych oraz opracowanie uchwały adresowanej m.in. do premiera Donalda Tuska.

Głównym tematem obrad była utrata konkurencyjności gospodarki w północno-wschodniej części województwa podlaskiego, szczególnie zauważalna na obszarze Przesmyku Suwalskiego. Innym tematem był brak inwestycji w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – dawnej Podstrefie Suwałki.

Leszek Dec odpowiada na zarzuty posłanki PO, przekonując, że Strefa jest w dobrej kondycji

Suwałki borykają się z wieloma problemami. Sytuacja w mieście jest bardzo skomplikowana. Przyrost naturalny jest niski, budownictwo kuleje, budżety nie są zbilansowane. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego postanowiła podjąć się roli instytucji, która zwróci uwagę na te istotne problemy. Naszym celem nie jest organizowanie spotkań bez konkretnego rezultatu. Chcemy, aby nasze stanowisko, które wypracujemy, miało realny wpływ na sytuację w Suwałkach. Będzie ono kierowane do Rady Dialogu Społecznego, Prezydenta RP, premiera i ministrów konstytucyjnych. Chcemy, aby ci decydenci poświęcili uwagę sprawom Suwałk – powiedział Eugeniusz Muszyc, przewodniczący WRDS.

Podczas posiedzenia Rada przygotowała uchwałę, która ma zostać przekazana premierowi Tuskowi. Stanowisko to będzie skupiać się na problemach regionu, takich jak zahamowanie rozwoju spowodowane pandemią, wojną na Ukrainie oraz ogólna utrata atrakcyjności dla inwestorów. Karol Wasilewski, wiceprzewodniczący WRDS i prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, podkreślił potrzebę wsparcia Suwalszczyzny poprzez rozwiązania prawne i instrumenty finansowe oraz obniżenie progów inwestycyjnych w SSSE.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk skomentował: – Cieszę się, że rada dialogu społecznego przyjęła moje zaproszenie. Dyskutowaliśmy na temat rozwoju Suwalszczyzny, problemów rozwoju oraz negatywnych zjawisk występujących w regionie, zjawisk społeczno-gospodarczych. Renkiewicz zaznaczył również potrzebę korekt w ustawodawstwie, aby stworzyć bardziej przyjazne warunki dla przedsiębiorców.

Wicewojewoda Podlaski, Paweł Krutul, podkreślił wagę lobbowania w celu uzyskania środków z Krajowego Programu Odbudowy, z myślą o ożywieniu gospodarczym nie tylko Przesmyku Suwalskiego, ale całego województwa podlaskiego.

Spotkanie zakończyło się zobowiązaniem do przekazania stanowiska premierowi Tuskowi, w którym to postulowano konkretne działania na rzecz poprawy warunków inwestowania w regionie. Stanowisko otrzymają również inni ministrowie, m.in. Krzysztof Hetman, który nie odpowiedział na zaproszenie Rady Dialogu Społecznego Województwa Podlaskiego.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Komitet „Razem dla Suwałk” podsumował kampanię

W piątek, 5 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła...

„Razem dla Suwałk” o nowej strefie gospodarczej i torze kartingowym

Konferencja Komitetu "Razem dla Suwałk" odbyła się w czwartek,...