Reklama

Leszek Dec odpowiada na zarzuty posłanki PO, przekonując, że Strefa jest w dobrej kondycji

Data:

- Reklama -

Warunki inwestycyjne w Podstrefie Suwałki Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, porównywane z bardziej korzystnymi warunkami w Białymstoku, Łomży czy Ełku, to jeden z tematów komentowanych ostatnio przez odwiedzających naszej miasto posłów Platformy Obywatelskiej, a nawet prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza. Leszek Dec, prezes SSSE postanowił odpowiedzieć na zarzuty.

Fot. Niebywałe Suwałki – na zdj. Leszek Dec, prezes SSSE (na zdj. głównym), poniżej: Jan Stanisław Kap – wiceprezes zarządu SSSE oraz poseł na Sejm RP (PiS), Jarosław Zieliński

We wtorek, 25 kwietnia w siedzibie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyła się konferencja prasowa z udziałem członków zarządu spółki oraz posła na Sejm, Jarosława Zielińskiego. Spotkanie z dziennikarzami poświęcone zostało prezentacji wyników SSSE i odpowiedzi na wystąpienie posłanki opozycji – Izabeli Leszczyny, która podczas wizyty nad Czarną Hańczą stwierdziła, że Suwalska Strefa Ekonomiczna potrzebuje profesjonalnych menedżerów, a nie zaufanych osób posła Zielińskiego.

– Wasza strefa jest w kryzysie, ponieważ jest zarządzana przez nominatów posła Jarosława Zielińskiego, którzy być może mają pojęcie o własnych interesach, ale o tym, jak prowadzić firmy, jak zachęcać firmy do inwestowania – niekoniecznie – powiedziała wówczas posłanka.

Zwołana w Suwałkach konferencja była więc odpowiedzią na ten komentarz. Jak stwierdził poseł Jarosław Zieliński – niezgodny z prawdą i będący głosem propagandy przedstawicieli partii opozycyjnej.

Według danych przedstawionych przez Leszka Deca w SSSE cały czas realizowane są inwestycje i przybywa miejsc pracy. Te informacje należy analizować w kontekście całościowego obrazu spółki, ponieważ – jak podkreślił prezes – na Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną nie należy patrzeć wyłącznie przez pryzmat Suwałk. SSSE zajmuje cały obszar województwa podlaskiego, 2 powiaty warmińsko-mazurskiego (gołdapski, ełcki) i 4 powiaty woj. mazowieckiego (łosicki, ostrowski, sokołowski, węgrowski). Spółka od lat ma dobre wyniki finansowe, choć na pewno nie może mierzyć się z największymi polskimi strefami ekonomicznymi. Poparciem tej tezy jest choćby kolejna inwestycja zaplanowana w Podstrefie Ełk. Saxdor Shipyard Sp. z o.o., zajmująca się produkcją i logistyką łodzi motorowodnych, otrzymała niedawno decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Spółka planuje rozbudowę istniejącej hali produkcyjnej, budowę nowej hali oraz zakup maszyn i urządzeń. W związku z tymi planami, firma zainwestuje ponad 48 mln złotych oraz zatrudni 200 nowych pracowników. Dlaczego nie słyszymy o nowych inwestycjach w Podstrefie Suwałki? Według Leszka Deca – nie ma tu już atrakcyjnych gruntów. W zasobach Strefy są dwie działki o pow. 0,9 ha i ponad 8 ha.

Posłowie Izabela Leszczyna i Dariusz Rosati spotkają się z mieszkańcami Suwałk

Leszek Dec odniósł się także do informacji przekazanej niedawno przez prezydenta Suwałk, dotyczącej wystąpienia do premiera RP w sprawie trudnej sytuacji gospodarczej w regionie. Czesław Renkiewicz upatruje źródła problemu m.in. w zmienionych warunkach inwestowania w strefach ekonomicznych w całym kraju, w tym także w Suwałkach.

– Kryteria uprawniające do ulg i zezwoleń zostały mocno wyśrubowane, a dla dużych przedsiębiorców wymagana kwota inwestycji wynosi aż 80 milionów złotych – w porównaniu z 60 milionami w Białymstoku czy 10 milionami w Łomży czy Ełku. To poważna przepaść, która odstrasza potencjalnych inwestorów – argumentował prezydent, dodając, że wraz z zarządem suwalskiej strefy postanowił zaapelować do szefa rządu o program pomocowy. Podczas konferencji Leszek Dec podkreślił, że zarząd spółki do tego apelu się nie przyłączył.

Podczas spotkania z dziennikarzami nie został wyjaśniony aspekt różnic w wymaganych kwotach inwestycji.

Prezydent Suwałk i zarząd Strefy Ekonomicznej apelują o program pomocowy

Jedna z większych planowanych w suwalskiej strefie inwestycji o wartości ponad 49 mln złotych, o której już wcześniej informowaliśmy, to projekt przebudowy ulic w południowej części miasta, dofinansowany środkami z programu Polski Ład, na co wsparcie otrzymało Miasto Suwałki.

1 KOMENTARZ

  1. Ludzie już nie pamiętają kim była p. Leszczyna ? To wiceminister finansów, kiedy ministrem był p. Rostowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czy suwalczanie „umiejo w demokracje”?

Za nami wybory parlamentarne. Suwałki mają dwóch posłów. Do...

W dawnym Pałacu Paca powstanie hotel z basenem. Kolejny krok w kierunku odbudowy fragmentu historii

W piątek, 13 października w Dowspudzie miało miejsce ważne...

Cezary Cieślukowski: Jeszcze przed zakończeniem kampanii wyborczej zaczynają się spełniać moje obietnice

W piątek, 13 października, przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury odbyła...

Kandydat Konfederacji chciał wręczyć złote nożyczki posłowi Jarosławowi Zielińskiemu

Adrian Stankiewicz, numer 2 na liście Konfederacji do Sejmu,...