Reklama

W Polsce cudzoziemców jest coraz więcej, lecz nie w regionie podlaskim

Data:

- Reklama -

Polska wciąż jest krajem, do którego chętnie przyjeżdżają do pracy osoby z zagranicy. Na koniec grudnia 2023 r. w ZUS-ie było zgłoszonych do ubezpieczenia niemal 1 mln 128 tys. obcokrajowców. To o 16 tys. więcej niż we wrześniu 2023 r. Zdecydowana większość, bo aż ok. 60 proc. z nich (666,5 tys.) to pracownicy, a 4,6 proc. (52,2 tys.) zdecydowała się na prowadzenie własnej firmy. Pozostali zatrudnieni są na umowę zlecenia lub na podstawie innych oskładkowanych umów.

– Na terenie województwie podlaskiego w ostatnim kwartale ubiegłego roku nastąpił nieznaczny spadek legalnie pracujących cudzoziemców o 1261 osób (4,2 proc.) Na koniec grudnia 2023 r. do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w ZUS-ie było zgłoszonych 29,1 tys. obcokrajowców., a na koniec września 2023 r. blisko 30,4 tys. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Już od lat zdecydowaną większość pracujących w Polsce cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy. Ich liczba na koniec ubiegłego roku sięgnęła niemal 759,4 tys., w regionie 8,7 tys. W skali kraju to wzrost o 6,3 tys. osób niż we wrześniu 2023 r. W województwie podlaskim liczba obywateli Ukrainy zmniejszyła się o 195 osób.

Podobna sytuacja dotyczy najliczniejszej w regionie grupy narodowościowej, jaką są Białorusini. Chociaż w kraju ich ilość w IV kwartale 2023 roku wzrosła o 3 tys., to w naszym województwie zmniejszyła się o 489 ubezpieczonych.

Wśród cudzoziemców, którzy najchętniej Polskę wybierają jako kraj, w którym chcą zorganizować swój ośrodek życia i podjąć pracę, oprócz wymienionych obywateli Ukrainy i Białorusi są również Gruzini, Rosjanie, Mołdawianie czy Hindusi. Jednak ich liczebność w naszym województwie również zmniejszyła się. Wzrost jedynie odnotowaliśmy wśród obcokrajowców pochodzących z Wietnamu – wyjaśnia rzeczniczka.

Gdy cofniemy się do 2016 roku, wyraźnie widzimy, że przez ostatnich 7 lat liczba cudzoziemców w kraju zwiększyła się o 285 proc., a w województwie podlaskim o 630 proc. . Dane z tego roku podają, że ubezpieczonych było wówczas 293 tys. osób z zagranicznym paszportem w całym kraju, w województwie podlaskim niecałe 4 tys.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wciąż rośnie liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce

Na koniec maja 2023 roku liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu...

W Polsce jest już ponad milion legalnie pracujących obcokrajowców

Na koniec czerwca 2022 r. liczba zarejestrowanych w ZUS...

Rośnie liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców

Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w województwie podlaskim w ciągu...

Cudzoziemcy – skąd wyjeżdżają, gdzie pracują?

Przez ostatnie dwa lata liczba legalnie pracujących cudzoziemców w...