Reklama

Nad Suwalszczyzną lata nietypowy śmigłowiec. Trwają badania geofizyczne

Data:

- Reklama -

Dr inż. Olga Rosowiecka z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego spotkała się w środę, 6 marca na lotnisku w Suwałkach z dziennikarzami, aby podzielić się aktualnymi informacjami dotyczącymi prowadzonych badań geofizycznych. Badania, które są częścią projektu SEMACRET, mają na celu zidentyfikowanie głębokich złóż żelaza oraz surowców krytycznych na obszarze kilku gmin na Suwalszczyźnie.

Wykorzystywane urządzenie, magnetometr, jest podpięte pod helikopter, który wykonuje przeloty nad Suwalszczyzną. Metoda badawcza jest pasywna, co oznacza, że magnetometr nie emituje żadnych sygnałów, a jedynie mierzy naturalne pole magnetyczne Ziemi. Zjawiska anomalii pola magnetycznego w obszarach zawierających żelazo pozwalają na dokładniejsze określenie geometrii i głębokości złoża.

Głównym celem tych badań jest zrozumienie skuteczności tej metody w identyfikacji głębokich złóż żelaza, zwłaszcza w rejonie złoża Krzemianka i Udryn, gdzie strop złoża znajduje się na głębokości ponad 800 metrów. Złoża na Suwalszczyźnie są dobrze przebadane, co umożliwia porównanie wyników z już istniejącą wiedzą – powiedziała przedstawicielka Państwowego Instytutu Geologicznego, mówiąc nie tylko o żelazie, ale też o tytanie i wanadzie oraz dodając: – Jeśli uzyskamy pozytywne wyniki, będzie to potwierdzenie skuteczności metody, co może otworzyć nowe możliwości badawcze na obszarach, które dotychczas były nierozpoznane. 

Dr inż. Olga Rosowiecka mówiła też o potencjalnym wydobyciu surowców: – Naszym głównym celem nie jest podejmowanie decyzji dotyczących wydobycia jako Instytut. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kopalni odkrywkowej, jaką jest Bełchatów, głębokość złoża to około 200 metrów. Kiedy mówimy o głębokości ponad 800 metrów, jak na Suwalszczyźnie, trudno jest sobie wyobrazić, aby ktoś uważał to ekonomicznie atrakcyjne. Odkrywkowa eksploatacja w takich warunkach wydaje się mało prawdopodobna.

Projekt SEMACRET, finansowany w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa, skupia się na zrównoważonym poszukiwaniu złóż surowców krytycznych ze skał magmowych w Unii Europejskiej. Badania geofizyczne obejmują obszar gmin Krasnopol, Jeleniewo, Puńsk, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny, a przewidywany czas ich trwania wyniesie około dwa tygodnie, od początku marca.

Firma Supracon AG z Niemiec, we współpracy z polską firmą Helipoland Sp. z o.o., jest odpowiedzialna za prowadzenie badań przy użyciu helikoptera wyposażonego w specjalny odbiornik pasywny, odczytujący naturalne sygnały ziemskiego pola magnetycznego. Średni dzienny czas lotu wynosi 5 godzin, a wysokość lotu helikoptera to 120 metrów, z odbiornikiem znajdującym się na wysokości 60 metrów nad ziemią.

Fot. Niebywałe Suwałki

 

Na Suwalszczyźnie będą badać złoża surowców krytycznych

@niebywalesuwalki Niemiecka firma wykonuje loty na Suwalskim Parkiem Krajobrazowym, trwaja badania złóż wystepujacych na Suwalszczyźnie. Link do artykuku w komentarzu. #suwalszczyzna #semacret #suwalskiparkkrajobrazowy ♬ Come Check This (Quickie Edit) – FETISH

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czy suwalczanie „umiejo w demokracje”?

Za nami wybory parlamentarne. Suwałki mają dwóch posłów. Do...

85 tys. złotych na ekologię. Skorzysta Suwalski Park Krajobrazowy

W planach jest poszerzenie grona odbiorców ścieżki edukacyjnej „Opowieści...

Złoża tytanu na Suwalszczyźnie pod lupą tajnych służb. Będzie debata o możliwości ich wydobycia

Złoża tytanu i wanadu zlokalizowane na Suwalszczyźnie warte są...