Reklama

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Data:

- Reklama -

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat obrony cywilnej, a zwłaszcza kwestia schronów, stał się głównym punktem zapytań radnych. Dyskusję zainicjował radny Kamil Klimek (Suwałki Przyszłości), podnosząc istotę obrony cywilnej w obliczu potencjalnych zagrożeń. Czy rzeczywiście jesteśmy przygotowani na sytuacje kryzysowe? Co należy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom?

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przedstawił kluczowe problemy dotyczące odpowiedzialności za obronę cywilną – brak jednoznacznych przepisów prawa. Kto powinien być odpowiedzialny za realizację zadań obrony cywilnej w konkretnych obszarach? Czy samorząd lokalny ma być głównym wykonawcą, czy też inne instytucje, takie jak Straż Pożarna?

W dyskusji pojawiły się również zagadnienia dotyczące planów obronnych. Jak podkreślił prezydent – istnieją plany ewakuacji, są wyznaczone miejsca ukrycia, miejsca zbiórki w przypadku ewakuacji. Niezbędne jest także skuteczne powiadamianie mieszkańców o zagrożeniu oraz sposobach działania w sytuacji kryzysowej.

Jednym z istotnych zagadnień dla bezpieczeństwa jest stan i wyposażenie oraz pojemność istniejących schronów oraz miejsc tymczasowego schronienia. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi – jak powinny wyglądać schrony? Czy spełniają one wszystkie wymogi bezpieczeństwa? Warto również zastanowić się nad dostępnością schronów dla osób niepełnosprawnych. Czesław Renkiewicz zaznaczył, że w obecnej sytuacji, przepisy prawa nie definiują odpowiedzi na te pytania.

– Mamy zabezpieczenie dla 62 proc. mieszkańców – są to miejsca tymczasowego schronienia, nie schrony. W przypadku konfliktu na pierwszy plan wysunie się strategia ewakuacji, ale i tak część ludności pozostanie. W naszym położeniu – lepsza będzie ewakuacja niż schrony – powiedział podczas sesji Czesław Renkiewicz, dodając, że „nie jest strategiem”, dlatego o szczegółach powinni mówić fachowcy.

Prezydent Suwałk poinformował radnych, że osoby odpowiedzialne za obronę cywilną mają za sobą ćwiczenia z zakresu rozkładania szpitala polowego, nasłuchu radiowego, nasłuchu ostrzegającego o uderzeniach z powietrza.

Temat przygotowania mieszkańców Suwałk na wypadek zagrożenia, ewakuacji pozostaje otwarty.

Zdjęcie ilustracyjne (23 X 2022; Suwałki – Stara Łaźnia): Wojciech Otłowski

Masz więcej pytań – zachęcamy do pobrania broszurki:

Przygotowanie_na_wypadek_nagłego_zdarzenia

W jakim stanie są schrony? Tym razem pyta Robert Osyda, kandydat na prezydenta Suwałk

Niedoceniana rola obrony cywilnej w Suwałkach? Radny interpeluje

Gdzie są schrony? Czy system alarmowania działa? Radni chcą wiedzieć więcej

1 KOMENTARZ

  1. Dobrze, że spytali, nagłośnili sprawę i teraz wiemy, że jak coś by się działo to najsesowniejszym będzie brać nogi za pas…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Droga droga na plus? Lepsza komunikacja nie ściąga nowych inwestorów

W Suwałkach dobiegają końca prace nad jedną z kluczowych...

Poseł Konfederacji, Michał Połuboczek otworzył w Suwałkach swoje biuro

W sobotę, 7 września w Suwałkach miało miejsce otwarcie...

Mark Brzezinski, Ambasador USA w Polsce, odwiedził Suwałki

W środę, 7 sierpnia, Suwałki odwiedził Mark Brzezinski, Ambasador...

Loty z Suwałk do Warszawy, Krakowa i Wrocławia to zły pomysł?

W najbliższą środę, 31 lipca, suwalscy radni zmierzą się...