Reklama

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Data:

- Reklama -

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat obrony cywilnej, a zwłaszcza kwestia schronów, stał się głównym punktem zapytań radnych. Dyskusję zainicjował radny Kamil Klimek (Suwałki Przyszłości), podnosząc istotę obrony cywilnej w obliczu potencjalnych zagrożeń. Czy rzeczywiście jesteśmy przygotowani na sytuacje kryzysowe? Co należy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom?

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przedstawił kluczowe problemy dotyczące odpowiedzialności za obronę cywilną – brak jednoznacznych przepisów prawa. Kto powinien być odpowiedzialny za realizację zadań obrony cywilnej w konkretnych obszarach? Czy samorząd lokalny ma być głównym wykonawcą, czy też inne instytucje, takie jak Straż Pożarna?

W dyskusji pojawiły się również zagadnienia dotyczące planów obronnych. Jak podkreślił prezydent – istnieją plany ewakuacji, są wyznaczone miejsca ukrycia, miejsca zbiórki w przypadku ewakuacji. Niezbędne jest także skuteczne powiadamianie mieszkańców o zagrożeniu oraz sposobach działania w sytuacji kryzysowej.

Jednym z istotnych zagadnień dla bezpieczeństwa jest stan i wyposażenie oraz pojemność istniejących schronów oraz miejsc tymczasowego schronienia. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi – jak powinny wyglądać schrony? Czy spełniają one wszystkie wymogi bezpieczeństwa? Warto również zastanowić się nad dostępnością schronów dla osób niepełnosprawnych. Czesław Renkiewicz zaznaczył, że w obecnej sytuacji, przepisy prawa nie definiują odpowiedzi na te pytania.

– Mamy zabezpieczenie dla 62 proc. mieszkańców – są to miejsca tymczasowego schronienia, nie schrony. W przypadku konfliktu na pierwszy plan wysunie się strategia ewakuacji, ale i tak część ludności pozostanie. W naszym położeniu – lepsza będzie ewakuacja niż schrony – powiedział podczas sesji Czesław Renkiewicz, dodając, że „nie jest strategiem”, dlatego o szczegółach powinni mówić fachowcy.

Prezydent Suwałk poinformował radnych, że osoby odpowiedzialne za obronę cywilną mają za sobą ćwiczenia z zakresu rozkładania szpitala polowego, nasłuchu radiowego, nasłuchu ostrzegającego o uderzeniach z powietrza.

Temat przygotowania mieszkańców Suwałk na wypadek zagrożenia, ewakuacji pozostaje otwarty.

Zdjęcie ilustracyjne (23 X 2022; Suwałki – Stara Łaźnia): Wojciech Otłowski

Masz więcej pytań – zachęcamy do pobrania broszurki:

Przygotowanie_na_wypadek_nagłego_zdarzenia

W jakim stanie są schrony? Tym razem pyta Robert Osyda, kandydat na prezydenta Suwałk

Niedoceniana rola obrony cywilnej w Suwałkach? Radny interpeluje

Gdzie są schrony? Czy system alarmowania działa? Radni chcą wiedzieć więcej

1 KOMENTARZ

  1. Dobrze, że spytali, nagłośnili sprawę i teraz wiemy, że jak coś by się działo to najsesowniejszym będzie brać nogi za pas…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Komitet „Razem dla Suwałk” podsumował kampanię

W piątek, 5 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła...