Reklama

Suwałki z rekordową dotacją. To pieniądze m.in. na autobusy elektryczne

Data:

- Reklama -

Dotację w wysokości aż 51 mln złotych Suwałki wykorzystają na realizację projektu, który zakłada szereg działań mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz redukcję negatywnego wpływu transportu miejskiego na środowisko naturalne. W skład projektu wchodzi zakup dziesięciu elektrycznych autobusów oraz budowa kompleksowego systemu ładowania i magazynowania energii.

– Przetarg na zakup 10 autobusów zeroemisyjnych typu MIDI i MAXI, który został ogłoszony w ubiegłym roku, nie został jeszcze oficjalnie rozstrzygnięty. Najlepszą ofertę otrzymaliśmy od firmy Solaris – przypomniał dziś prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, dodając, że ogłoszenie wyników konkursu pozwoli teraz na zawarcie umowy ze wspomnianą firmą.

Zakup autobusów to jeden z elementów planu. Inne to: wybudowanie garażu z fotowoltaiką na dachu, wraz z magazynami energii; rozbudowa infrastruktury zielonych przystanków i wiat przystankowych; budowa ścieżek rowerowych (od ronda na ulicy Pułaskiego aż do obwodnicy miasta oraz wzdłuż ulicy Utrata – od ulicy Łąkowej do ulicy L. Waryńskiego), a także bezpiecznych przejść dla pieszych na ulicach T. Noniewicza i Wojska Polskiego.

Inne inicjatywy planowane w ramach projektu obejmują przebudowę skweru i instalację ławeczek z panelem solarnym, wprowadzenie całkowicie nowego systemu sprzedaży biletów w autobusach, przewidziana jest również rozbudowa sieci transportowej – wytyczenie nowych linii komunikacyjnych.

Jak wskazuje Czesław Renkiewicz – autobusy elektryczne to na razie „wersja przejściowa” przed wprowadzeniem w przyszłości na ulice Suwałk autobusów wodorowych.

Całkowita wartość projektu szacowana jest na 60 mln złotych, z czego aż 85% pochodzi z dotacji UE, a pozostałe środki stanowią wkład własny Miasta Suwałki.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Komitet „Razem dla Suwałk” podsumował kampanię

W piątek, 5 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła...