Reklama

Rozmowy o przyszłości współpracy transgranicznej

Data:

- Reklama -

W Suwałkach dyskutowano nad wsparciem regionu w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na wschodniej granicy Polski i UE. Spotkanie, które odbyło się w czwartek (25 kwietnia), miało na celu omówienie programu transgranicznego Polska – Litwa oraz innych instrumentów proponowanych przez UE.

Jean Pierre-Halkin z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej podkreślił pilną potrzebę wsparcia dla regionu w związku z zerwaną współpracą transgraniczną z Rosją i Białorusią. W związku z tym więcej obszarów w Polsce i na Litwie skorzysta z programu transgranicznego, a fundusze na współpracę z Rosją i Białorusią zostaną przekazane na program transgraniczny Polska – Ukraina.

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, zauważył zmieniającą się sytuację geopolityczną, co ma wpływ na współpracę z Rosją i Białorusią. Region suwalski stracił rynki białoruski i rosyjski, co skutkuje zastojem w niektórych branżach i ograniczeniem zatrudnienia.

W spotkaniu uczestniczyli również Mirosław Karolczuk, Burmistrz Augustowa, Starosta Sejneński Maciej Piesiewicz oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Polski. Wszyscy podkreślili pilną potrzebę wsparcia gmin Suwalszczyzny, które odczuwają negatywne skutki zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

Jean Pierre-Halkin zwrócił uwagę na konieczność zmiany programów transgranicznych, aby uwzględnić nowe potrzeby regionu. Jednocześnie podkreślił, że wiele z tych kwestii powinno być rozwiązanych na poziomie krajowym, jednakże Unia Europejska może wesprzeć modyfikację tych programów, aby lepiej odpowiadały na potrzeby regionów dotkniętych zmianami geopolitycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...

Elewacja konkatedry przejdzie remont

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisał umowę z proboszczem parafii...

II tura wyborów samorządowych: Podsumowanie wyników. Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk

W ostatnią niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura...

Czesław Renkiewicz podsumował kampanię i zaapelował o udział w II turze wyborów

Czesław Renkiewicz, kandydat na prezydenta Suwałk z komitetu "Razem...