Reklama

Strefa „Kiss & Ride” w Suwałkach powstanie na próbę

Data:

- Reklama -

W marcu radny Rady Miejskiej w Suwałkach, Kamil Klimek (Suwałki Przyszłości) zwrócił się do prezydenta z interpelacją w celu stworzenia strefy „Kiss & Ride” w zatoce parkingowej przy ulicy Wojska Polskiego – w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 4. Mimo prawnych komplikacji, Zarząd Dróg i Zieleni do końca kwietnia opracuje plan wdrożenia tego pomysłu w życie.

Strefa „Kiss & Ride”, znana jako miejsce, gdzie kierowcy na krótko zatrzymują się, aby pasażerowie mogli szybko wsiąść lub wysiąść z pojazdu, jest powszechnie wyznaczana w wielu miastach na świecie. W Polsce jednak, zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi dotyczącymi ruchu drogowego, takiej strefy nie ma wprost zdefiniowanej. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. nie zawierają odpowiednich przepisów odnoszących się do strefy „Kiss & Ride”, co oznacza brak znaków drogowych ją określających.

W związku z brakiem jasnych uregulowań prawnych, proponowanym rozwiązaniem, które jest zgodne z obowiązującymi przepisami, jest ustawienie znaków pionowych B-35, które oznaczają „zakaz postoju” w określonych godzinach. Jednocześnie proponowane jest ustalenie czasu postoju do 2 minut, aby umożliwić krótkie zatrzymanie się pojazdu.

Prezydent Czesław Renkiewicz polecił dyrektorowi Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach opracowanie do końca kwietnia stałej organizacji ruchu oraz ustawienie odpowiedniego oznakowania pionowego zgodnie z koncepcją przedstawioną przez radnego.

Strefa „Kiss & Ride” przy SP4 – zgodnie z interpelacją radnego Kamila Klimka – ma być pilotażową. Jej funkcjonowanie pozwoli ocenić skuteczność tego rozwiązania i ewentualnie wprowadzić je także przy innych suwalskich szkołach, m.in. przy Szkole Podstawowej nr 9.

Strefy „Kiss & Ride” przy suwalskich szkołach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Na sesji o problemie parkingów w Suwałkach

Murem za polskim mundurem, ale nie kosztem mieszkańców i...

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Strefy „Kiss & Ride” przy suwalskich szkołach?

Radny Kamil Klimek (Suwałki Przyszłości), złożył interpelację do prezydenta...

Pierwsze projekty z „CUMULUSa”: Młodzież zagłosowała

W I edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (CUMULUS) w Suwałkach...