Reklama

Podczas Nocy Muzeów pokaz filmu z 1928 roku. Był kręcony na Suwalszczyźnie

Data:

- Reklama -

W sobotę, 18 maja odbędzie się kolejna odsłona Europejskiej Nocy Muzeów. Na Suwalszczyźnie zaplanowano wiele niezwykłych atrakcji – szczegóły (tutaj). Jedną z propozycji jest pokaz polsko-amerykańskiego filmu z 1928 roku, który w prasie z tamtego okresu tak był promowany: W filmie zagranicznym po raz pierwszy w specjalnych zdjęciach w Suwalszczyźnie biorą czynny udział Pułk Polskich ułanów, szwoleżerów oraz artylerji. NIEWIDZIANA TRAGEDJA! NIEBYWAŁA TECHNIKA: NIESŁYCHANA TREŚĆ! 

Muzeum Okręgowe w Suwałkach oraz Muzeum im. Marii Konopnickiej przygotowały bogaty program. W Muzeum Okręgowym w Suwałkach zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się zarówno z wystawami stałymi, jak i czasowymi. Dla najmłodszych przygotowano również zajęcia artystyczne pod hasłem „Kartka do Wierusza”.

W Muzeum im. Marii Konopnickiej do dyspozycji zwiedzających będzie wystawa „Pieśń o domu” (co kwadrans wejścia grupowe). Wieczorem, o godzinie 21:30, odbędzie się muzealne letnie kino (pokaz plenerowy, pod chmurką), podczas którego obejrzymy film „Z raju bolszewickiego”. To niezwykłe wydarzenie – film ten, uznawany za zaginiony, został odnaleziony po latach przez suwalskich muzealników. Poszukiwaniami zajął się dr Krzysztof Skłodowski.

Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach podkreśla, że to właśnie Krzysztofowi Skłodowskiemu udało się dotrzeć do reżysera za oceanem, który miał kopię tego filmu.

Przeszukaliśmy wiele źródeł, ale bezskutecznie, aż wreszcie odnaleźliśmy film. Oprócz projekcji, opowiemy o o naszej drodze do jego odnalezienia. Ta historia była niezwykle intrygująca, a sam film uznawano w tamtych latach za prawdziwy przebój kinematografii – wspomina Magdalena Wołowska-Rusińska.

Nocna Gra Miejska „Filmowe Suwałki” jest kolejnym punktem programu, z finałem na dziedzińcu Muzeum im. Marii Konopnickiej.

Europejska Noc Muzeów 2024 w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Nieznana” Konopnicka. Nie na wszystkich wizerunkach jest nasza poetka

Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach,...

W tym tygodniu Juwenalia i Noc Muzeów

Wydarzeń, które odbędą się w tym tygodniu jest jednak...

Muzeum dokończy wystawę o Marii Konopnickiej

W ubiegłym tygodniu w Olicie podpisana została umowa partnerska...