Czy namiętność może mieć smak? Tran Anh Hung, wietnamsko-francuski reżyser znany z takich dzieł jak „Rykszarz” czy „Zapach zielonej papai”, z pewnością udowadnia, że tak! Jego najnowszy film, „Bulion i inne namiętności”, który zdobył nagrodę za reżyserię na festiwalu w Cannes, wciąga widza w fascynujący świat francuskiej kuchni, ukazując jednocześnie, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia.
Film, którego akcja osadzona jest w drugiej połowie XIX wieku, opowiada historię niezwykłej kucharki Eugénie (w tej roli Juliette Binoche) oraz znanego smakosza, gastronomiczną ikonę – Dodina (Benoît Magimel). Przez ponad dwadzieścia lat wspólnie gotują, tworzą przepisy i organizują wspaniałe przyjęcia. Ich rozmowy odbywają się głównie za pośrednictwem potraw – od aromatycznych bulionów, przez wyrafinowane sosy, przepiórki, turboty, aż po warzywa z własnego ogrodu i spektakularne desery. Świat, który razem tworzą, staje się dla nich nie tylko pasją, ale i sposobem na przetrwanie najtrudniejszych chwil, a ich relacja ewoluuje z biegiem lat.
Tytułowy bulion, który Dodin Bouffant przygotowuje w filmie „Bulion i inne namiętności”, to tak naprawdę pot-au-feu. Jest to tradycyjne francuskie wiejskie danie, które prawdopodobnie wywodzi się jeszcze z czasów średniowiecza. Popularne m.in. w Lotaryngii, ma kilka wersji w różnych regionach, i nazywane jest narodowym gulaszem. Składa się z bardzo długo i powoli gotowanych w żeliwnym garnku mięs (przede wszystkim wołowiny) i warzyw, które tworzą aromatyczny bulion. Podaje się go razem z kawałkami chleba i mięsem, osobno lub razem. Są różne szkoły gotowania i podawania potrawy, zarówno jeśli chodzi o skład, wybór mięs i warzyw, jak i technikę gotowania – od zimnej czy od ciepłej wody, w jakiej kolejności dodawać składniki, itd. Jean Anthelme Brillat Savarin opisał pot-au-feu w „Fizjologii smaku”, a Wolfgang Goethe wspominał, jak w 1792 roku próbował tej wspaniałej potraw i zachwycał się nią. Współcześnie pot-au-feu w wielu unowocześnionych i rozbudowanych wersjach pojawia się w najlepszych francuskich restauracjach w interpretacji wybitnych szefów kuchni.
Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i czerpiąc inspirację z autentycznej postaci Anthelme’a Brillata-Savarina, stworzył dzieło, które łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Jego film udowadnia, że kino potrafi oddać nie tylko wizualne piękno potraw, ale także ich niezwykły smak i aromat, sprawiając, że widz rozkoszuje się każdym ujęciem. Kulinarna oprawa filmu to dzieło słynnego francuskiego szefa kuchni Pierre’a Gagnaire’a.
„Bulion i inne namiętności” to bez wątpienia jedna z najbardziej smakowitych produkcji ostatnich lat. Od czasów „Uczty Babette” kino nie widziało tak apetycznego filmu. Zapraszamy do Cinema Lumiere w Suwałkach od 30 sierpnia na tę wyjątkową ucztę filmową. Bon appétit!
W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu „Bulion i inne namiętności” w Cinema Lumiere w Suwałkach. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 27 sierpnia do godz. 10.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Który szef kuchni był konsultantem i autorem całej kulinarnej oprawy filmu na planie produkcji „Bulion i inne namiętności”? Bilety wygrywają: Małgorzata Modzelewska i Monika Durtan.