Reklama

Grecja i dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi

Data:

Fot. yazmin.
Fot. yazmin.

W ostatnich dniach cała uwaga koncentruje się na rozmowach pomiędzy Grecja a jej wierzycielami. Premier Grecji Aleksis Tsipras, w nocy ze środy na czwartek, odrzucił jednak część propozycji złożonych przez wierzycieli. Mimo to szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że rozmowy były konstruktywne i będą wznowione w najbliższych dniach.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Dzisiaj przypada płatność zobowiązania Grecji wobec MFW. Jednak, jak poinformował rzecznik MFW Gerry Rice, rząd w Atenach chce połączyć cztery wypadające w tym miesiącu terminy spłaty zobowiązań wobec Funduszu w jeden, z terminem płatności 30 czerwca. To jest zgodne z zasadami tej instytucji, dlatego też informacja o braku dzisiejszej płatności nie powinna być dla rynków niespodzianką.

MFW uważa, że Fed powinien przełożyć termin pierwszej podwyżki stop procentowych do I połowy 2016 r. fundusz obniżył tegoroczną prognozę wzrostu gospodarczego dla USA do 2,5% z 3,1% wcześniej oczekiwanych. W komunikacie napisano, że amerykańska gospodarka pozostaje poniżej potencjału, presje płacowe i cenowe powinny pozostać niskie, a oczekiwania inflacyjne wydają się dobrze zakotwiczone.

Finalne dane o PMI w usługach dla strefy euro i Niemiec były nieco lepsze od wstępnych odczytów, podobnie jak dane o obrotach w handlu detalicznym dla strefy euro, podczas gdy dane z rynku pracy USA zgodne z prognozami.

EBC nie zmienił stóp procentowych na posiedzeniu w czerwcu, stopa bazowa pozostaje na poziomie 0,05%. Na konferencji prasowej po posiedzeniu prezes Mario Draghi był relatywnie optymistyczny, stwierdził, że strefa euro najgorsze ma już za sobą i że Grecja powinna pozostać w unii walutowej. Te wypowiedzi miały mocny wpływ na bazowe rynki długu (rentowności 10-letnich obligacji wzrosły o prawie 20 punktów bazowych, do 0,89% – najwyższego poziomu od listopada 2014 r.) oraz rynki walutowe. EBC opublikował również najnowsze prognozy dla strefy euro. Projekcje PKB dla strefy euro na ten i przyszły rok pozostały bez zmian (1,5% w 2015 r. i 1,9% w 2016 r.), ale prognoza na 2017 r. jest nieco niższa (2,0% wobec 2,1% wcześniej). Prognoza CPI poszła w górę w 2015 r. do 0,3% z 0,0%) i nie zmieniła się dla kolejnych lat (1,5% w 2016 r. i 1,8% w 2017 r.).

Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian (w tym stopę bazową na 0,50%) i podtrzymał dotychczasowy program skupu aktywów na niezmienionym poziomie. Ostatnie dwie sesje przyniosły dość znaczące umocnienie wspólnej waluty. Kurs EURUSD tymczasowo wzrósł do prawie 1,14 w czasie czwartkowej sesji. Jednak negatywne informacje napływające z Grecji spowodowały, że na otwarciu dzisiejszej sesji kurs znajduje się nieco powyżej 1,12. Dziś obok Grecji uwaga inwestorów będzie skierowana na publikację miesięcznych danych z rynku pracy w USA. Po publikacjach cząstkowych danych oczekuje się, że miesięczne dane pokażą kontynuację poprawy na rynku pracy w USA, co wspierałoby oczekiwania na podwyżki stóp przez Fed jeszcze w tym roku.

Niepewność związana z sytuacją w Grecji, ale również niska płynność ze względu na czwartkowe święto przyczyniły się do osłabienia złotego w relacji do głównych walut. Kurs EURPLN wzrósł tymczasowo do nieco powyżej 4,19 w czwartek. Dziś na otwarciu dnia złoty jest nieco mocniejszy wobec wspólnej waluty i kurs oscyluje w okolicach 4,165.

Nerwowość na rynku utrzyma się, gdyż wciąż nie ma porozumienia w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji, a dodatkowo na rynku jest niska płynność. W centrum uwagi obok Grecji będą również miesięczne dane z rynku pracy, które będą rozpatrywane przez inwestorów poprzez pryzmat przyszłych decyzji FOMC.

Na rynku obligacji w środę mieliśmy do czynienia z bardzo silną wyprzedażą. Rentowności obligacji wzrosły o 2-8 bp wzdłuż krzywej, a stawki IRS o 3-11 pb. W naszej ocenie tak znacząca przecena nie była reakcją na krajową politykę pieniężną, tylko skutkiem dużej skali korekty na bazowych rynkach długu. Końcówka tygodnia może być okresem szczególnie dużej zmienności na krajowym rynku ze względu na obniżoną płynność w okresie długiego weekendu.

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła i pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Nie spodziewamy się żadnych zmian w polityce banku centralnego do końca obecnej kadencji Rady (a nawet dłużej, do II połowy 2016) i chociaż lipcowe posiedzenie RPP będzie odrobinę ciekawsze ze względu na publikację nowych projekcji inflacji i PKB, to ogólnie w krajowej polityce pieniężnej powieje w najbliższym czasie nudą.

OECD podniosła prognozę wzrostu PKB w Polsce do 3,5% z 3,0% w 2015 r. oraz do 3,7% z 3,5% w 2016 r. Zmianę uzasadniono dobrą sytuacją rynku pracy oraz poprawę eksportu, który będzie korzystał z ożywienia w strefie euro. My jesteśmy nieco bardziej optymistyczni jeśli chodzi o wzrost w 2015 r. (3,8%), ale nieco mniej jeśli chodzi o 2016 r. (3,5%).

Poprzedni artykułJuwenalia 2015 lada dzień
Następny artykułZłoto SUKSS

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...

Nowoczesny marketing – co jest jego podstawą?

Prowadząc firmę, dużo czasu należy poświęcić na zdobywanie nowych...

Split payment dzieli płatności i przedsiębiorców

W ciągu trzech miesięcy od debiutu ze split payment...

Doradztwo strategiczne – pomaga firmom w osiągnięciu sukcesu?

Powodzenie i sukces firmy zależy od wielu czynników. Czasem...
%d bloggers like this: