W finale Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2021 znalazło się 12 zespołów i wykonawców, a w tym gronie formacja „Sploty” – kobiece trio wykonujące melodie, tańce i piosenki z kilku regionów, takich jak: Suwalszczyzna, Warmia, Mazury, Mazowsze, Wielkopolska, Wileńszczyzna.
Fot. źródło: fanpage SPLOTÓW, informacja: Polskie Radio
Artystki dotarły do ścisłego finału – zostały wybrane spośród ponad 100 uczestników konkursu.
„Sploty” tworzą: Ania Broda – wokalistka i multiinstrumentalistka, głównie cymbalistka posługująca się techniką białego śpiewu, komponuje muzykę autorską, prowadzi warsztaty, oraz bardzo chętnie i z dużym powodzeniem realizuje płyty solowe dedykowane dzieciom i dorosłym; Małgorzata Makowska – śpiewaczka również posługująca się techniką białego śpiewu, laureatka licznych konkursów muzyki tradycyjnej, śpiewu, multiinstrumentalistka, animatorka, tancerka, propagatorka suwalskiej tradycji muzycznej i kulturowej (m.in. Dautenis, Kanka-Franka) oraz Mary Rumi (Maria Rumińska) – wokalistka, kompozytorka, aranżerka, multiinstrumentalistka. Od wielu lat równolegle rozwija swoje zainteresowania na kilku polach muzycznych: początkowo jazzowym, potem irlandzkim, od kilkunastu lat warmińskim, przeplatając to wszystko wieloletnią współpracą teatralną. Popularyzatorka pieśni warmińskich wykonywanych w gwarze (m.in. albumy: „Wskrzeszenie Hobouda”, „Hamara Muzyka. Poland-Pakistan. Music Without Borders” oraz stypendium MKiDN Kultura w sieci „Melodie Warmii i Mazur – subiektywna selekcja pieśni”).
Konkurs organizowany jest od 1998 roku, specjalnie z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. Jego podstawowym założeniem jest aktywizowanie polskiego środowiska muzycznego czerpiącego inspiracje z folku, muzyki ludowej, tradycyjnej oraz mniejszości narodowych, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą. W tym roku odbędzie się w innej, dostosowanej do potrzeb sanitarnych formule on-line.
Do finału, poza „Splotami”, dotarli również artyści: Daj Ognia, Dance of Fire Quartet, Endless Quartet, Pokrzyk, Polski Piach, Radical Polish Ansambl, Roberto Delira Rekonstrukcja/Destrukcja, Rube Świnie, Transatlantyk, Wernyhora i Zawierucha.
Więcej o działalności artystycznej Małgorzaty Makowskiej:
Minister Kultury docenił śpiewaczkę ludową ze Starego Folwarku
Trio Makowska, Kozłowska, Balewicz na największym litewskim festiwalu muzyki tradycyjnej w Wilnie
Sukces artystów z Suwalszczyzny w Kazimierzu nad Wisłą (foto)
Przed koncertem z Jackiem Kleyffem w Suwałkach. Wywiad z Małgorzatą Makowską
Anna Wojciechowska i Małgorzata Makowska w finale „Seniorzy w akcji”