Środowa (29 września) sesja Rady Miejskiej w Suwałkach poświęcona była terenom zielonym, ścieżkom rowerowym, komunikacji miejskiej, wyczekiwanym podwyżkom przez pracowników kultury i konkursowi na dyrektora SOK-u, a także sprawom bieżącym.

Suwalscy radni zajęli się dzisiaj następującymi tematami: przebiegiem realizacji w 2020 roku „Programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego dla mieszkanek Suwałk”; przyjęciem zmian w programie „Suwalska Karta Mieszkańca” (nowe wzory kart); rozpatrzeniem projektu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Franciszkańskiej i 11 Listopada w Suwałkach – chodzi o zbudowanie tam parku – mieszkańcy deklarowali partycypację w kosztach inwestycji (symboliczną); rozpatrzeniem projektu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu u zbiegu ulic Sejneńskiej i 100-lecia Niepodległości w Suwałkach oraz wschodniej części rejonu ulicy Szwajcaria w Suwałkach; a także zmianami w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Suwałk; warunkami udzielania bonifikat oraz wysokością stawki procentowej bonifikaty przy sprzedaży lokali mieszkalnych z zasobu miasta; jak również potrzebą budowy asfaltowej ulicy Krzywólka i brakiem dostępności komunikacyjnej Szwajcarii. Tamtejsi mieszkańcy stracili możliwość dojazdu do pracy i korzystania z oferty sportowej czy też kulturalnej miasta – do dyspozycji mają dwa kursy w ciągu dnia. Skargę dotyczącą Szwajcarii radni uznali za bezzasadną (15 radnych „za”, sprzeciw wyraziło 6 osób, 2 osoby wstrzymały się od głosu) – przesądziły o tym względy ekonomiczne i mała liczba osób korzystających z linii nr 10. Więcej informacji na stronie BIP.

Dodatkowo, radni poruszyli następujące kwestie: Sławomir Sieczkowski ze względu na objęcie stanowiska zastępcy burmistrza Augustowa nie będzie sprawował funkcji radnego Rady Miasta Suwałki – zastąpi go prawdopodobnie mec. Łukasz Wojno – radny Sieczkowski podziękował za dotychczasową współpracę; radny Jacek Roszkowski poruszył temat nieobjęcia funkcji dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury przez Krzysztofa Dziemiana (pisaliśmy o tym wcześniej  – artykuły poniżej) oraz schroniska i planów jego zamknięcia – w pierwszym temacie wypowiedział się zastępca prezydenta Suwałk, Roman Rynkowski, który odniósł się do zarzutów postawionych przez Krzysztofa Dziemiana, przekonując, że podczas spotkania kandydat otrzymał wszystkie informacje na temat wynagrodzenia – a te miało wynosić 9040 zł brutto bez nagród rocznych; a kwestia braku doświadczenia dotyczyła krótkiego stażu zawodowego w kierowaniu jednostkami samorządowymi; drugi problem – schroniska – nadal nie został rozwiązany: spotkanie wiceprezydenta Łukasza Kurzyny z Bogdanem Laurynem nie doprowadziło póki co do żadnych rozstrzygnięć (kolejna rozmowa odbędzie się w przyszłym tygodniu). Radnych interesowały również barierki przed przejazdami dla rowerzystów – przejściami dla pieszych – pomysł został skrytykowany (Wojciech Pająk, Łukasz Kurzyna); Kamila Klimka interesowały problemy z realizacją hali pneumatycznej oraz wyłonieniem wykonawcy napisu „Suwałki” na bulwarach – projekt z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego nie zamyka się w przewidzianej do realizacji kwocie 100 tys. złotych – samorząd będzie próbował znaleźć wykonawcę z tzw. „wolnej ręki”. Kamil Lauryn przekonywał do realizacji w Suwałkach przejść dla pieszych interaktywnych. Anna Gawlińska pytała o wschodnią obwodnicę naszego miasta. Jarosław Schabieński zainteresował się wynagrodzeniami pracowników kultury – planowana podwyżka obejmie wszystkich pracowników podległych miastu, nie tylko osoby zatrudnione w muzeum, bibliotece czy SOK-u. W tym temacie zabrał głos Marek Zborowski-Weychman, który przekonywał, że klub „Łączą nas Suwałki” pracuje nad rozwiązaniem tego problemu, rozważając nie tylko poziom podwyżek, ale też źródło ich finansowania. Propozycja zostanie zaprezentowana wraz z projektem budżetu Suwałk na 2022 rok (za około 1,5 miesiąca). Mariola Karpińska również pytała o finanse miejskiej kultury. Zainteresowała się również brakiem toalet przy ul. Wesołej – tu wątpliwości rozwiał Łukasz Kurzyna, który powołując się na odpowiedź Jarosława Lebiediewa z ZBM TBS zaznaczył, że wszystkie miejskie nieruchomości są podłączone do kanalizacji. Jacek Juszkiewicz pytał o Szkołę Podstawową nr 4 i problemy lokalowe – okazuje się, że mimo rozbudowy, w budynku brakuje sal lekcyjnych. Radny odniósł się również do pomysłu radnego Kamila Klimka, który pytał o rozważenie uruchomienia miejskiego programu wsparcia terapii in vitro. W tej sprawie zostanie zorganizowane spotkanie z radnymi i lekarzem-specjalistą.

Schronisko w Suwałkach zostanie zamknięte? Co stanie się z psami?

Radni i organizacje pozarządowe o suwalskim schronisku. Właściciel: „za wolontariat to ja podziękuję” (audio, foto)

Krzysztof Dziemian nie zostanie dyrektorem Suwalskiego Ośrodka Kultury

Krzysztof Dziemian z rekomendacją komisji na stanowisko dyrektora SOK-u

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj