Sejneńskie „Pogranicze” swoją działalność skupiło wokół miejsc, pamięci, ludzi, historii oraz publikacji – przy Fundacji prężnie działa wydawnictwo, którego sumptem ukaże się za kilka lat „Historia Sejn” – opracowanie autorstwa Andrzeja Matusiewicza i Melchiora Jakubowskiego, którzy w piątek, 8 października uczestniczyli w Białej Synagodze w pierwszym spotkaniu z cyklu „Wokół dziejów Sejn”.

Pomysł napisania historii miasta został przedstawiony Andrzejowi Matusiewiczowi dwa lata temu. Historyk, autor wielu opracowań, książek i prezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego zaprosił do współpracy dr. Melchiora Jakubowskiego. Najprawdopodobniej w październiku 2023 roku obaj historycy skończą maszynopis publikacji.

Do zbadania pozostało jeszcze wiele materiałów, do odwiedzenia wiele archiwów – w Suwałkach, Sejnach, Warszawie, Białymstoku, Łomży, Wilnie, Mińsku, Moskwie, Petersburgu i Berlinie. Historycy podzielili się pracą – Andrzej Matusiewicz zajmuje się dziejami miasta od 1807 roku – wcześniejszymi zaś Melchior Jakubowski. Andrzej Matusiewicz zachęca mieszkańców Sejn do współpracy (szczegóły w nagraniu, kontakt z historykiem można nawiązać przez „Pogranicze” lub bezpośrednio: amatusie@gmail.com).

Andrzej Matusiewicz i Melchior Jakubowski o pracy nad „Historią Sejn”:

Dziś – spotkaniem zatytułowanym „Czy Sejny miały swój złoty wiek?” – autorzy „Historii Sejn” zwrócili uwagę na okres w dziejach miastach, w którym Sejny trzykrotnie zwiększyły swoją liczebność, w którym zanotowano znaczącą rozbudowę miasta i wzmocnienie jego znaczenia. Jak twierdzi Andrzej Matusiewicz – „złoty wiek” w Sejnach trwał od 1807 do 1840 roku – do czasu, gdy szkoła obwodowa została przeniesiona do Mariampola. 

Fot. Niebywałe Suwałki

To była największa ekspedycja badawcza na Suwalszczyźnie (audio)

Wydawnictwo naukowo-historyczne obchodzi swój jubileusz

To oni tworzyli historię naszego miasta. Suwalski Słownik Biograficzny wydany (audio)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj