W środę, 24 listopada odbyła się XXXVIII sesja Rady Miejskiej w Suwałkach. Jakimi tematami zajmowali się radni? Między innymi podwyżkami, które uderzą mieszkańców po kieszeni. A to dopiero początek.

Radni przyjęli podczas sesji również stanowisko „Murem za polskim mundurem”, o co wnioskował radny PiS Jacek Juszkiewicz – celem podjęcia tej uchwały było podkreślenie solidarności z polskimi służbami – żołnierzami Wojska Polskiego, funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji, strzegącymi granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

W punkcie „Wnioski i oświadczenia radnych”, pojawiały się między innymi następujące zagadnienia (prezentujemy wybrane): radny Kamil Klimek niepokoił się wysokimi cenami energii, które zostały zaproponowane miejskiej grupie zakupowej. Najniższa oferta opiewa na ponad 15 mln złotych, a to wciąż o prawie 5 mln złotych więcej niż koszty w stosunku do roku 2021. W odpowiedzi na to pytanie prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz przyznał, że nie spodziewał się niemal 70-procentowej podwyżki.

Cena prądu dla miasta wzrośnie nawet o 70 proc. Będą kolejne podwyżki?

Miasto musi ograniczyć zużycie energii. Analizowane są możliwości techniczne związane z wyłączeniem niektórych obwodów ulic. Największym miejskim „pożeraczem” energii jest Aquapark (oświetlenie, pompy, filtracja wody). Instalacja pracuje non stop. Koszty utrzymania obiektu w zakresie energii elektrycznej wynoszą około 80-90 tys. zł miesięcznie. Po podwyżkach ta kwota wzrośnie nawet do 130 tys. zł w skali miesiąca. Do utrzymania pozostaje również basen przy hali OSiR i w przyszłości – wyremontowany basen przy Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach. Suwalski samorząd rozważa pozyskanie środków zewnętrznych na budowę farmy fotowoltaicznej na pow. 8 ha i montaż paneli na kilku obiektach, m. in. na szkołach, na dachu hali Suwałki Arena. Radny Klimek pytał również o przyszłość pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który mogą zostać bez pracy po przekazaniu ZUS-owi wypłat w ramach programu 500+ (tu sytuacja jest wciąż poddawana analizie). Radnego martwił też wzrost liczby przestępstw narkotykowych w mieście – prezydent zamierza prześledzić dynamikę pod koniec roku. Radnego Kamila Lauryna zainteresowała aktywność młodych mieszkańców Suwałk (Głos Suwałk), którzy stworzyli ulotki związane z podwyżkami i głosowaniem poszczególnych radnych. Prezydent miasta nie chciał komentować sytuacji, powiedział tylko, że ma „grubą skórę”, a cała ta akcja odbije się negatywnie na jej pomysłodawcach. Anna Ruszewska pytała o sytuację związaną ze schroniskiem w Suwałkach – właściciel schroniska – mimo wcześniejszych zapowiedzi – nadal nie złożył wypowiedzenia umowy. Radna Mariola Karpińska apelowała o usprawnienie kwestii formalnych i szybsze działanie urzędników w zakresie podziału nieruchomości w Suwałkach.

W trakcie sesji radni przyjęli uchwałę dotyczącą nazwania ronda na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego, Łąkowej i Zastawie imieniem Józefa Gajewskiego. To inicjatywa klubu „Łączą nas Suwałki” oraz Czesława Renkiewicza, prezydent miasta, której nie poparli radni PiS.

Radni zdecydowali, że rok 2022 na terenie Miasta Suwałk będzie Rokiem Marii Konopnickiej. To pomysł radnej Anny Ruszewskiej i jej reakcji na decyzję Sejmu RP, który zdecydował, że rok 2022 będzie miał na terenie całego kraju następujące patronki: Marię Konopnicką, Marię Grzegorzewską oraz Wandę Rutkiewicz. W mieście urodzenia Konopnickiej obchody będą związane również ze spotkaniem z potomkinią poetki.

Radni zdecydowali także o podwyżkach biletów komunikacji miejskiej za przejazdy na terenie miasta oraz na terenie gminy Suwałki. Podwyżka wejdzie w życie od stycznia 2022 roku. Za jej wprowadzeniem stoi czynnik ekonomiczny – wzrost kosztów wynagrodzeń oraz wzrost cen paliw. Przychody z biletów w wyniku pandemii drastycznie spadły i pokrywają jedynie 19,7 % kosztów. Nowe opłaty wyniosą (wybrane bilety): bilet jednoprzejazdowy normalny – 3,00 zł (teraz 2,50 zł); bilet jednoprzejazdowy ulgowy – 1,50 zł (obecnie 1,25 zł); bilet dekadowy – 38,00 zł  (teraz 31,50 zł); bilet miesięczny lub 30-dniowy imienny normalny – 90,00 zł (teraz 75 zł); bilet miesięczny lub 30-dniowy imienny ulgowy – 46,00 zł (obecnie 38 zł). Wzrosną też ceny biletów w strefie A: bilet jednoprzejazdowy normalny – 4,60 zł (obecnie 3,80 zł) i w strefie B: bilet jednoprzejazdowy normalny – 6,60 zł (obecnie 5,50 zł).

Radni zdecydowali o wprowadzeniu zmian do programu „Ograniczenie niskiej emisji na terenie Gminy Miasta Suwałki” – program zostanie rozszerzony o właścicieli oddanych do użytku budynków wielorodzinnych.

Decyzją radnych w Suwałkach wzrośnie stawka opłaty za odbiór śmieci z 33 zł do 41 zł od gospodarstwa domowego. Temat wzbudził dyskusję podczas sesji, jednak uchwała została przyjęta większością głosów: 15 osób „za”, sprzeciw wyraziło 6 radnych, 1 osoba wstrzymała się od głosu i 1 osoba nie wzięła udziału w głosowaniu.

Radni o podwyżkach, Suwalskim Ośrodku Kultury i śmieciach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj