Pieśni tradycyjne z pogranicza polsko-litewskiego będzie można poznać, pośpiewać, a wreszcie – wykonać przed publicznością podczas koncertu finałowego z udziałem laureatów 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz zespołu „Pogranicze” z Szypliszk, od lat działającego pod kierownictwem Józefa Murawskiego.

Warsztaty i koncert odbędą się w cyklu zatytułowanym „Na Styku Kultur”, realizowanym przez Annę Szafranowską, instruktorkę Suwalskiego Ośrodka Kultury i założycielkę zespołu „Ancyjas” – nagradzanego na polskich festiwalach. Podczas wcześniejszych spotkań „Na Styku Kultur” mieszkańcy Suwalszczyzny mogli zapoznać się z aktywnością artystyczną zespołów „Riabina„, „Wigranie” ze Starego Folwarku, „Jezioranki”, „Szuwarki”. Tuż przed lockdownem miały odbyć się warsztaty gry na kankles – mistrzyni z Kowna do Suwałk przyjedzie, ale dopiero w 2022 roku.

Najbliższe warsztaty poświęcone zostaną pieśniom z pogranicza, które wykonuje „Pogranicze” z Szypliszk, zespół świętujący w tym roku swój jubileusz. Pieśni wykonywane są w harmonii wielogłosowej przez kobiety i mężczyzn, dlatego Anna Szafranowska do udziału w warsztatach zaprasza wszystkich, którzy chcieliby odkryć świat odchodzący w zapomnienie, muzykę „niszową”, która potrafi przynieść ukojenie i spokój w codziennej gonitwie – choćby ze względu na uniwersalny charakter tekstów – wciąż aktualnych.

Anna Szafranowska o swojej misji i pieśniach ludowych:

Trzydniowe spotkanie z tradycyjnymi pieśniami polsko-litewskiego zakończy koncert finałowy w dniu 14 listopada o godz. 17.00. Zapisy: anna.szafranowska@soksuwalki.eu

O gościach zaproszonych do udziału w koncercie finałowym Anna Szafranowska:

Więcej informacji w wydarzeniu poniżej i na plakacie.

Warsztaty tradycyjnych pieśni polsko-litewskiego pogranicza oraz koncert finałowy w Suwałkach

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie: 1) na warsztaty pieśni pogranicza oraz 2) na koncert finałowy (dla 2 osób). Wystarczy do 8 listopada do godz. 20.00 wysłać do nas mail: redakcja@niebywalesuwalki.pl z odpowiedzią na pytanie (w zależności od tego, w którym konkursie chcemy wziąć udział): 1 – zespół „Pogranicze” z Szypliszk jest laureatem wielu nagród, konkursów i przeglądów – w którym roku został po raz pierwszy doceniony w Kazimierzu nad Wisłą; 2) co było tematyką pierwszych warsztatów w cyklu „Na Styku Kultur”? Zwycięzców obu konkursów wylosujemy.

Leave a Reply