Reklama

Eksperyment Konopnicka. „Pieśń o domu” – nowa stała wystawa oficjalnie otwarta

Data:

- Reklama -

Nowoczesna? – Tak. Interesująca? – I to bardzo. W dodatku zrealizowana z wykorzystaniem nowinek technologicznych. Wystawa stała „Pieśń o domu”, otwarta w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – w Roku Marii Konopnickiej, to obowiązkowy punkt do odwiedzenia na mapie miasta.

Kto myśli, że w muzeach widział już wszystko, może być zaskoczony – pozytywnie. Ekspozycja z Suwałk zrealizowana została z pomysłem, wykorzystaniem nowych technologii (ekrany, nagrania, pepper ghost) i z rozmachem. Wszystko to, o czym kilkukrotnie pisaliśmy, informując o koncepcji wystawy, można już zobaczyć na własne oczy.

Maria Konopnicka, projekcje holograficzne i wydruki 3D – takiej wystawy u nas nie było (zobacz wizualizacje)

Te kilka muzealnych powierzchni, dobrze znanych mieszkańcom miasta, przeszło olbrzymią metamorfozę – w porównaniu z poprzednią stałą wystawą, która była poświęcona życiu i twórczości urodzonej w Suwałkach poetce. Tym razem mamy i twórczość – sukcesy zawodowe, i reminiscencje z życia rodzinnego – trudnego i nie pozbawionego dramatów. A wszystko to zachwycające – ta wystawa to widowiskowa, emocjonująca i wręcz teatralna opowieść złożona z różnych scen. Jedna z nich to wręcz nawiązanie do stylistki science fiction.

– Ten dzień to dla nas wielkie święto. Po 6 latach od rozebrania poprzedniej wystawy stałej otwieramy kolejną – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, którego oddziałem jest Muzeum im. Marii Konopnickiej.

O przygotowaniu wystawy Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

– Tu nic nie jest oczywiste, ani jednoznaczne. Zabieramy państwa w przestrzeń snu. Ta wystawa ma być nowym „otwarciem” na Konopnicką i jej twórczość. Mamy nadzieję, że odwiedzających muzeum zaintrygujemy tą opowieścią – zaznaczyła Magdalena Wołowska-Rusińska (na zdjęciach), kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, współautorka koncepcji ekspozycji.

O wystawie opowiada Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach:

Nie tylko wystawa jest nowa – sam zabytkowy budynek również w ostatnich latach przeszedł kapitalny remont.

Wystawę „Pieśń o domu” można oglądać w godz. 9.00-17.00 (z wyjątkiem poniedziałków). Zwiedzanie z przewodnikiem po uprzednim ustaleniu terminu. Kontakt: https://mk.muzeum.suwalki.pl/

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rozpoczynają się ferie w muzeum

Ferie zimowe to czas zabawa na śniegu, ale także...

Konopnicka święci triumfy

Muzeum Okręgowego w Suwałkach odniosło kolejny sukces - zostało...

Projekt muzeum z dużym dofinansowaniem

Wniosek pt. „Transgraniczna droga do nieskończoności wspomnień” (The cross-border...

Początek października – konferencje, spotkania, seanse

Październik zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim...