Reklama

Eksperyment Konopnicka. „Pieśń o domu” – nowa stała wystawa oficjalnie otwarta

Data:

- Reklama -

Nowoczesna? – Tak. Interesująca? – I to bardzo. W dodatku zrealizowana z wykorzystaniem nowinek technologicznych. Wystawa stała „Pieśń o domu”, otwarta w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – w Roku Marii Konopnickiej, to obowiązkowy punkt do odwiedzenia na mapie miasta.

Kto myśli, że w muzeach widział już wszystko, może być zaskoczony – pozytywnie. Ekspozycja z Suwałk zrealizowana została z pomysłem, wykorzystaniem nowych technologii (ekrany, nagrania, pepper ghost) i z rozmachem. Wszystko to, o czym kilkukrotnie pisaliśmy, informując o koncepcji wystawy, można już zobaczyć na własne oczy.

Maria Konopnicka, projekcje holograficzne i wydruki 3D – takiej wystawy u nas nie było (zobacz wizualizacje)

Te kilka muzealnych powierzchni, dobrze znanych mieszkańcom miasta, przeszło olbrzymią metamorfozę – w porównaniu z poprzednią stałą wystawą, która była poświęcona życiu i twórczości urodzonej w Suwałkach poetce. Tym razem mamy i twórczość – sukcesy zawodowe, i reminiscencje z życia rodzinnego – trudnego i nie pozbawionego dramatów. A wszystko to zachwycające – ta wystawa to widowiskowa, emocjonująca i wręcz teatralna opowieść złożona z różnych scen. Jedna z nich to wręcz nawiązanie do stylistki science fiction.

– Ten dzień to dla nas wielkie święto. Po 6 latach od rozebrania poprzedniej wystawy stałej otwieramy kolejną – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, którego oddziałem jest Muzeum im. Marii Konopnickiej.

O przygotowaniu wystawy Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

– Tu nic nie jest oczywiste, ani jednoznaczne. Zabieramy państwa w przestrzeń snu. Ta wystawa ma być nowym „otwarciem” na Konopnicką i jej twórczość. Mamy nadzieję, że odwiedzających muzeum zaintrygujemy tą opowieścią – zaznaczyła Magdalena Wołowska-Rusińska (na zdjęciach), kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, współautorka koncepcji ekspozycji.

O wystawie opowiada Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach:

Nie tylko wystawa jest nowa – sam zabytkowy budynek również w ostatnich latach przeszedł kapitalny remont.

Wystawę „Pieśń o domu” można oglądać w godz. 9.00-17.00 (z wyjątkiem poniedziałków). Zwiedzanie z przewodnikiem po uprzednim ustaleniu terminu. Kontakt: https://mk.muzeum.suwalki.pl/

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Bajka” Podlaską Marką Konsumentów roku 2022

Plebiscyt Podlaska Marka Konsumentów, od lat towarzyszący Nagrodzie Podlaska...

Szkoła „Bajka” i wystawa o Marii Konopnickiej z szansą na Podlaską Markę

Kapituła konkursu wyłoniła blisko 30 produktów, przedsięwzięć, firm i...

Zbliża się 85. rocznica urodzin Leszka Aleksandra Moczulskiego

Wybitny poeta przyszedł na świat 18 lutego 1938 roku...

2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Jak będą świętować Suwałki?

Mamy Rok Aleksandry Piłsudskiej - tak zdecydowali posłowie. W...