Reklama

Młodzi wyjeżdżają z Suwałk. Czy stypendia mogą to zmienić?

Data:

- Reklama -

W czwartek, 11 sierpnia rozpoczęły się konsultacje projektu „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Suwałk do 2030 r.”. Liczący ponad 100 stron dokument zawiera między innymi propozycje skierowane do młodych mieszkańców Suwałk, których realizacja może pochłonąć nawet 500 tys. złotych rocznie. Czy to dobry kierunek działania?

Projekt proponowanego do przyjęcia przez Radę Miasta „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości” zawiera analizę rozwoju lokalnego biznesu. Prócz danych dotyczących liczby działających tu firm, branż będących motorami rozwoju gospodarczego (jak np. budownictwo), wysokości średniego wynagrodzenia (4,5 tys. zł brutto), zostały w nim uwzględnione sugestie dotyczące sposobów na uniknięcie odpływu kapitału intelektualnego. To próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zachęcić młodych ludzi – absolwentów – do powrotu do Suwałk po ukończeniu studiów. Płace w mieście nie są atrakcyjne, brakuje tu również ciekawych ofert zatrudnienia – takie są wyniki Raportu wizerunkowego Suwałk. Młodzi uważają, że dobra przyszłość ich tu nie czeka.

Zdaniem autorów „Programu” pakiet „Młode przedsiębiorcze Suwałki” może w tej kwestii wiele zmienić. Zgodnie z założeniami „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości” samorząd ma przeznaczać na jego realizację środki z budżetu miasta w wymiarze co najmniej 1 proc. podatku od nieruchomości, czyli około 500-600 tys. zł rocznie.

Dariusz Bogdan, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód, instytucji odpowiedzialnej za przygotowanie projektu „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Suwałk do 2030 r.”:

Wśród zadań, jakie realizować ma Program znalazły się między innymi takie jak: kreowanie kultury przedsiębiorczości w Suwałkach, budowanie kompetencji oraz postaw proinnowacyjnych i twórczych. Czyli w skrócie – edukacja od najmłodszych lat poprzez organizację kursów, konkursów i wydarzeń dla młodzieży, jak choćby planowany do uruchomienia od października FLEX – Future Lab Experience – roczny proinżynierski kurs pozalekcyjny dla grupy 20 osób – uczniów ostatnich klas szkół średnich, wiążących swoją przyszłość w z naukami ścisłych i inżynierią, którego koszty realizacji oszacowane zostały na 40 tys. zł.

Kolejnym pomysłem ma być Suwalski Bon Rozwoju Biznesu – roczny pakiet o wartości 1 tys. zł na usługi specjalistów Parku Technologicznego polegające np. na: audycie prowadzonych działań (reklamowych, marketingowych, metod sprzedaży, dopasowania produktu czy usługi), pomocy we wdrożeniu zmian, w tym sfinansowanie kampanii reklamowych.

„Młode przedsiębiorcze Suwałki” to również Suwalski Starter Kariery – nowy program stypendiów finansowanych przez Miasto i firmy, skierowany do studentów kończących co najmniej inżynierskie studia na kierunkach zgodnych ze zgłaszanym przez suwalskich przedsiębiorców zapotrzebowaniem. Studenci, aby takie stypendium otrzymać, muszą po ukończeniu edukacji wrócić do Suwałk i podjąć tu pracę. Wysokość stypendium wynosić ma 1 tys. złotych (kwota dzielona po połowie między Miasto a potencjalnego pracodawcę).

Wojciech Pająk, współautor projektu „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Suwałk do 2030 r.” i zarazem suwalski radny:

Udział w tworzeniu projektu Programu brał również Henryk Owsiejew, właściciel firmy Malow. Jego zdaniem – przedstawione w dokumencie pomysły do dobry kierunek działań suwalskiego samorządu.

Powstać ma również Ośrodek Karier Suwalskich Absolwentów, którego zadaniem będzie „monitorowaniu karier absolwentów suwalskich szkół średnich, uczelni wyższej z Suwałk oraz tworzenie trwałych form współpracy z absolwentami”. Młodzi suwalczanie w ramach OKSA otrzymywać mają newsletter z aktualnymi ofertami pracy, możliwościami inwestycyjnymi w mieście, a także wydarzeniami społeczno- kulturalnymi. Działalność OKSA pochłonąć ma z kasy miasta 140 tys. złotych rocznie.

Wszystkie pomysły i działania – a tych jest o wiele więcej niż tylko te wymienione wyżej – związane z projektem „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Suwałk do 2030 r.” można znaleźć w samym dokumencie – link tutaj. Przez kolejny miesiąc zbierane będą uwagi do projektu – formularz można pobrać ze strony UM w Suwałkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

VII Forum Biznesowe Pogranicza: Innowacje, wyzwania technologiczne i rozwój gospodarczy

W Suwałkach trwa właśnie VII Forum Biznesowe Pogranicza, które...

Szkoły rozpoczynają realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS

W Suwałkach rozpoczyna się realizacja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS,...

Forum Biznesowe Pogranicza w tym roku pod hasłem „Wyzwania technologiczne – biznes i samorząd”

Forum Biznesowe Pogranicza to najważniejsza impreza gospodarcza północno-wschodniej Polski....

Prezydent Suwałk o koncercie TVP: Nie mogę nikomu zakazać korzystania z terenu miejskiego

Temat odwołanego koncertu z okazji 10-lecia Suwalskiego Ośrodka Kultury...